PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane

Wtorek, 17 stycznia 2017 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymaneW Zakopiańskim Centrum Kultury, Galeria Czerwony Dwór, mieszczącej się przy ul. Kasprusie 27 w Zakopanem od 18 września 2016 roku do 27 stycznia 2017 roku trwa wystawa „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”. Natomiast w dniach od 10 grudnia 2016 roku do 20 stycznia 2017 roku odbywają się „Pierwsze Bożonarodzeniowe Targi Sztuki Ludowej". W Targach biorą udział twórcy ludowi i artyści nieprofesjonalni. Jak napisała w materiałów prasowych autorka tekstu o wystawie Małgorzata Wonuczka–Wnuk...


… na prezentowanej wystawie znajdziecie Państwo obrazy najznakomitszych, nieżyjących już zakopiańskich twórców: Eweliny Pęksowej (1923-2015), Zdzisława Walczaka (1926-2001), Władysława Walczaka-Banieckiego (1934-2011) oraz Adama Doleżuchowicza (1923-2001). Każdy z tych artystów zasługuje na wystawę indywidualną, podobnie jak twórcy żyjący: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Zofia Fortecka i Magdalena Fortecka, Maria Gąsienica-Gładczan, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Grażyna Marusarz, Bożena Mickiewicz, Jolanta Pęksa czy Marta Walczak-Stasiowska. Celem wystawy jest jednak prezentacja malarstwa na szkle ukazująca różnorodność i bogactwo zarówno co do treści jak i formy. Zobaczyć więc można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniaturowe w obrazowaniu postaci umieszczone w formie krzyża oraz w rzeźbionych czy złoconych ramach, a nawet w końskim chomącie. Inwencja twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona choć mocno związana z tradycją. Barwny świat na szkle przedstawiony odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego żywobycia zachęcając do bliższego zapoznania się kulturą góralską.

Również w „Czerwonym Dworze”, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, o godzinie 18.00 odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje i wykłady adresowane  do mieszkańców Zakopanego oraz turystów. W poniedziałek 2 stycznia 2017 odbyło się spotkanie zatytułowane „Godni Cas na Podhalu”. O tradycjach bożonarodzeniowych opowiadał  Józef Pitoń i Maria Frączysta. Podczas tego wyjątkowego wieczoru zespół „9 SIYŁ”  promował swoją płytę „Przy Betlejemskik Horak ‘’. Wydawcą płyty jest pensjonat „ Moje Tatry ‘’ z Białego Dunajca. Kierownikiem artystycznym Zespołu jest Elżbieta Porębska – Mędoń.
Zespół podczas koncertu wystąpił w składzie, kapela : Jan Michałczak - prym,  Stanisław Michałczak - sekund i Jan Jakubiec – basy, dziewczyny – taniec i śpiew: Ola Dziedzina, Weronika Waliczek i Karolina Cachro, Łukasz Kostecki – taniec.

Zespół 9 SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała  na potrzeby nagrania Programu „Ziarno” z TVP 1 a potem wspólnego kolędowania w Parafii św. Katarzyny w Warszawie. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych.
Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił - to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła – nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999.  W 2016 roku kapela zespołu została nagrodzona Srebrnym Zbyrkadłem w konkursie kapel im. Władysława Trebuni – Tutki  na MFFZG w Zakopanem oraz zdobyła I miejsce w 41. Konkursie Muzyki Podhalańskiej im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu w kategorii młodzieżowej.


(W serwisie korzystałem z materiałów prasowych zespołu i tekstów  zawartych w folderze wystawy).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.