PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

26 mln zł dla Zakopanego na modernizację zabytków

Czwartek, 2 marca 2017 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

26 mln zł dla Zakopanego na modernizację zabytkówDworzec PKP, willa Czerwony Dwór oraz dziewięć obiektów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego zostanie zmodernizowanych do końca 2020 roku. Będzie to możliwe dzięki 26 mln zł dofinansowania, które z funduszy unijnych dostaną zakopiański Urząd Miasta oraz Muzeum Tatrzańskie. W ostatni piątek lutego ogłoszone zostały wyniki konkursu na dofinansowania ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach opieki nad zabytkami. Wśród 18 projektów większej skali, czyli takich, których koszt przekracza 3 mln złotych, znalazły się aż trzy z Zakopanego.


Prawie maksymalną kwotę, o jaką można było się ubiegać (8 mln zł) uzyskało Muzeum Tatrzańskie na prace w swoich obiektach murowanych, czyli gmachu głównym, Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Urząd Miasta dostał z kolei dofinansowanie na dwie inwestycje: długo wyczekiwaną modernizację zabytkowych budynków dworca PKP oraz modernizację willi Czerwony Dwór. W sumie dotacja dla obiektów miejskich wyniesie 8,9 mln zł. Są to jedyne projekty z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, które w ramach tego naboru skorzystają z funduszy unijnych. - Dziękuję Marszałkowi i Zarządowi województwa za zaufanie i docenienie wysiłków zarówno Miasta jak i Muzeum Tatrzańskiego. Środki, które pozyskaliśmy – ale też te, o które aplikujemy – pozwolą otworzyć zupełnie nowy etap w rozwoju Zakopanego – mówi Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Za kolejne 8,9 mln – tym razem ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – Muzeum Tatrzańskie przeprowadzi też szereg remontów budowlano-konserwatorskich w swoich sześciu drewnianych filiach (cztery znajdują się na terenie Zakopanego), nie tylko zabezpieczając budynki, lecz także poszerzając ofertę wystawienniczo-edukacyjną. - Wszystkie inwestycje wzbogacą i uatrakcyjnią ofertę turystyczną i kulturalną Zakopanego i Podhala. Remonty konserwatorskie w naszych muzeach, przy których bardzo mocno wsparł nas finansowo także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, pozwolą dostosować je do światowych standardów muzealnictwa. Do tego rewitalizacja przez Urząd Miasta przepięknego budynku Czerwonego Dworu i dworca PKP. Wszystko to zaowocuje zupełnie nową ofertą kulturalną – dodaje Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego i nadmienia, że bardzo ważne było także wsparcie finansowe przez ich organizatora, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Nowa jakość i przyjazne przestrzenie

Zakres prac we wszystkich zabytkowych budynkach jest ogromny. W obiektach Muzeum Tatrzańskiego powstaną nowe sale wystawowe, zupełnie zmienione zostaną wystawy w gmachu głównym, a Muzeum Kornela Makuszyńskiego w dużej części przekształci się w muzeum dla dzieci. W budynkach murowanych oraz w willi Oksza pojawi się winda, która otworzy obiekty dla osób niepełnosprawnych. Na Kozińcu powstanie centrum naukowo-edukacyjno-badawcze oraz biblioteka z wygodną czytelnią, tam też zostaną przeniesione biura Muzeum. W gmachu przy Krupówkach na trzecim piętrze będzie można odpocząć w kawiarni z tarasem, z którego roztacza się widok na Giewont i najsłynniejszy zakopiański deptak. Także otoczenie obiektów zostanie zrewitalizowane. - Mamy tam piękne tereny zielone. Chcemy je uporządkować i dostosować do potrzeb turystów i mieszkańców, tak żeby każdy mógł tam wejść, usiąść na ławeczce czy zrobić piknik na trawie – opowiada Anna Wende-Surmiak.

Jeszcze większe zmiany czekają część pomieszczeń na dworcu PKP. W ramach dofinansowania wyremontowane zostaną pierwsze piętro i poddasze w budynku głównym, gdzie mieścić się będzie mediateka, czyli nowoczesna biblioteka, w której znajdą się wygodne miejsca do pracy indywidualnej, będzie można poczytać prasę, posłuchać muzyki lub skorzystać z komputera. W budynku dawnej przychodni powstanie z kolei informacja turystyczna i klub muzyczny. W bardzo zniszczonej willi Czerwony Dwór, po gruntownym remoncie, powstanie centrum twórczości ludowej, związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami. Odbywać się tu będą wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, a zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe. - Pomysły na zagospodarowanie obydwu obiektów pojawiły się podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. Wyremontowanie budynku to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest zaplanowanie, co powinno się w nim znajdować, by to miejsce żyło. Dzięki pomysłom mieszkańców i pozyskanym funduszom mamy szanse stworzyć w mieście bardzo potrzebne, a przy tym przyjazne przestrzenie – podsumowuje Leszek Dorula. 

W zeszły piątek zakopiański magistrat złożył też wnioski o kolejne 35 mln zł dofinansowania na stworzenie Centrum Komunikacyjnego, przystosowanie pozostałej części dworca PKP do obsługi ruchu pasażerskiego oraz przebudowę placu w Kuźnicach i dalszej części ul. Przewodników Tatrzańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.