PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Międzyszkolny Konkurs na interpretację utworów Agnieszki Osieckiej

Niedziela, 2 kwietnia 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

Międzyszkolny Konkurs na interpretację utworów Agnieszki Osieckiej23 marca 2017 r. w sali kinowej Gimnazjum nr 1 im. O. i A. Małkowskich w Zakopanem odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu na interpretację utworów Agnieszki Osieckiej, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Tatrzańskiego. Konkurs został zorganizowany przez Zakopiańską Filię Biblioteki Pedagogicznej i Gimnazjum nr 1 w Zakopanem dla uczczenia 20. rocznicy śmierci poetki. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Starosta Tatrzański – pan Piotr Bąk, którego reprezentowała inspektor Wydziału Edukacji pani Zofia Król-Łęgowska. Celem konkursu była m.in. realizacja priorytetu polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017, jakim jest Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.


W bieżącym roku szkolnym przypadają dwie ważne rocznice związane
z A. Osiecką (1936-1997) – 80. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci. Przygotowania do konkursu oraz jego przebieg dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat życia i niezwykle bogatej twórczości poetki, pisarki, autorki tekstów piosenek.
Spośród powstałych spod jej pióra ponad dwóch tysięcy utworów, uczestnicy konkursu samodzielnie dokonywali wyboru tekstów, które były im szczególnie bliskie. Odpowiedni dobór piosenek i wierszy stanowił jedno z kryteriów oceny jury, co podkreśliła jego przewodnicząca, aktorka Teatru Witkacego – Katarzyna Pietrzyk. Uczniowie mieli okazję poznać utwory, które tworzą nie tylko historię polskiej piosenki, ale nierozerwalnie związane są z historią naszego kraju. Do takich utworów należała piosenka „Okularnicy”, która w czasach komunizmu stanowiła hymn młodej polskiej inteligencji, kontestującej ówczesną sytuację polityczną.

Jury wyłoniło laureatów, którzy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału w konkursie. Dodatkowym walorem edukacyjnym była możliwość poznania opinii profesjonalistów na temat zaprezentowanego przez uczestnika wykonania, co niewątpliwie zaowocuje lepszym przygotowaniem do następnych konkursów. Na zakończenie imprezy wokalistka Agnieszka Przekupień wraz z towarzyszącym jej muzykiem – Ignacym Wiśniewskim, przedstawili kilka utworów Osieckiej w swojej interpretacji.

Jury konkursu w składzie: Agnieszka Przekupień, Ignacy Wiśniewski, Katarzyna Pietrzyk i Zofia Król – Łęgowska, wyłoniło laureatów w następujących kategoriach:

SZKOŁY GIMNAZJALNE:

Kategoria recytatorska:

I miejsce – Dominika Migiel – „Jeżeli jest gdzieś niebo” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem);

II miejsce – Jan Wojtyła – „Przyjdę do siebie” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem);

III miejsce – Julian Kiełbik – „Na zakręcie” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem).

Kategoria wokalna:

I miejsce – Paulina Walkosz – „Miasteczko cud” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem);

II miejsce – Martyna Łukaszczyk – „Nie żałuję” (Zespół Szkół Ogólnokształcących);

III miejsce – Dominika Budzyk – „Nie żałuję” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem).

Wyróżnienia:

Kornelia Makuch – „W żółtych płomieniach liści”(Zespół szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Białym Dunajcu);

Wiktoria Krysińska, Karolina Sutor, Paulina walkosz – „Cyrk nocą” (Gimnazjum nr 1 w Zakopanem).

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

Kategoria recytatorska:

I miejsce – Kamil Michalik – „Krzyczę przez sen” (Zespół Szkół Ogólnokształcących);

II miejsce – Jolanta Patyrak – „Umrzeć z miłości” (Zespół Szkół Ogólnokształcących);

III miejsce – Ewelina Bafia – „Jeżeli jest” (Zespół Szkół Ogólnokształcących).

Kategoria wokalna:

I miejsce – Martyna Kasprzycka – „Wariatka” (Zespół Szkół Budowlanych);

II miejsce – Karolina Sypniewska – „Mechaniczna lalka” (Zespół Szkół Ogólnokształcących);

III miejsce – Kamil Bednarz – „Cyrk nocą” (Zespół Szkół Budowlanych).

Wyróżnienie:

Marcelina Budz – „Kiedy mnie już nie będzie” (Zespół szkół Plastycznych).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.