PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

„Ostrożnie! Muzyka poważna”

Środa, 12 kwietnia 2017 r.
Autor: Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem

„Ostrożnie! Muzyka poważna”Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem, w ramach festiwalu Muzyka na Szczytach, w porozumieniu z Gminami Powiatu Tatrzańskiego proponuje wspólną organizację koncertu muzyki klasycznej oraz spektaklu edukacji muzycznej dla dzieci. Ich prezentacja odbędzie się w każdej z gmin, chcących wziąć udział w projekcie. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego w ramach ogłoszonych konkursów.


Efektem finalnym projektu „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala”, realizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem w partnerstwie ze Starostwem Tatrzańskim oraz Miastem Zakopane jest dokument strategii polityki kulturalnej Podhala, który jest dostępny na stronie: http://www.dlapodhala.pl/strategia/.

Wynika z niego, że istotą polityki kulturalnej Podhala powinno być budowanie wspólnej Marki  opartej na kulturze, zarówno góralskiej, współczesnej jak i klasycznej.

Oprócz wydarzeń artystycznych, elementami, na których chcemy budować politykę kulturalną  i samą markę Podhala są edukacja, kapitał ludzki oraz turystyka kulturowa.

Całość wymaga odpowiedniej promocji, dzięki której Marka Podhala stanie się rozpoznawalna w kraju i poza jego granicami.

Projekt „Ostrożnie! Muzyka poważna”

Spektakl muzyczny „Księżniczka Muzalinda i hrabia Saksofoniusz”

Cykl baśni muzycznych „Księżniczka Muzalinda” to barwne opowieści o wesołej, pogodnej lecz nieco szalonej Księżniczce, która odkrywa, że w jej królestwie dzieją się niezwykłe rzeczy. Spotyka różne stwory, wróżki, królów, wiedźmy, krasnale, gnomy, skrzaty, o których istnieniu nic nie wie. Wszystkim bajkom towarzyszy muzyka grana na żywo, która w sposób naturalny uaktywnia dzieci i pobudza ich wyobraźnie. Dzieci podczas poszczególnych baśni, poznają różne instrumenty muzyczne, ich budowę, brzmienie, pochodzenie, a pod koniec każdego spotkania uczą się prostej piosenki o danym instrumencie, który trafił do królestwa Księżniczki Muzalindy.

Podstawowym, stałym instrumentem jest fortepian/pianino/. Instrument ogromny, dostojny o niezwykłej barwie, przeróżnych możliwościach technicznych i artykulacyjnych, pełen dynamizmu, humoru i charyzmy, tak jak Księżniczka Muzalinda i jej Królestwo. Drugi instrument, to instrument zmienny, inny w każdej bajce, ale to przede wszystkim instrument wiodący, główny bohater przedstawienia. To właśnie w oparciu o niego, o jego tajemnicę, charakterystyczne brzmienie oparta jest fabuła poszczególnej opowieści oraz wydźwięk edukacyjny, przekazany w sposób bajkowy i przesycony przepiękną muzyką klasyczną. Czas trwania bajki około 50 minut / w zależności od wieku dzieci i ich aktywności podczas przedstawienia, bajka może być krótsza lub dłuższa/. Dla starszej widowni można wydłużyć fragmenty muzyczne. Grupa wiekowa 6 – 9 lat.

Hrabia Saksofoniusz prosi księżniczkę Muzalindę o pomoc. Ma ona pogodzić jego siedmiu skłóconych i zwaśnionych synów podczas uroczystego przyjęcia w jego pałacu. Hrabia wierzy, że gdy kobieta zasiądzie z nimi przy jednym stole ustaną wszelkie zwady i waśnie.

Muzalinda nie zdąży przekroczyć pałacowych progów a już pozna dwóch skrajnie różnych braci.

Pierwszy: szalony, odlotowy i hałaśliwy SAKSOFON TENOROWY – kochający muzykę jazzową i rozrywkową, , drugi: elegancki, pedantyczny i wymuskany SAKSOFON SOPRANOWY – kochający muzykę klasyczną i dostojną.
Księżniczka będzie miała nie lada zadanie, jak pogodzić tak różne charaktery z pewnością jednak znajdzie jakiś sposób aby spełnić prośbę hrabiego i sprawi, aby bracia żyli w zgodzie, wszak muzyka łagodzi obyczaje.

Występują:

Księżniczka Muzalinda i inne postaci: Ewa Szawłowska
Fortepian: Monika Polaczek – Przestrzelska
Saksofon sopranowy, saksofon tenorowy: Szymon Nidzworski

Scenariusz i reżyseria: Ewa Szawłowska

W spektaklu wykorzystane będą utwory:
  1.F.D.Marchetti – Valse Fascination
  2.A.Dworzak –Humoreska
  3. M.Polaczek-Przestrzelska – Rock-and –roll
  4. G.Rossini – Uwertura “Cyrulik sewilski”
  5. H.Mancini – The Pink Panther Theme
  6. “When The Saints Go Marching...” – mel.pop.
  7.F.J.Gossec- Gawot
  8. M.Ravel – Bolero
  9. G.Gershwin – I got Rhythm

Ewa Szawłowska
Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi , Średniej Szkoły Muzycznej oraz szkoły baletowej, tancerka w zespołach tańca nowoczesnego i ludowego min. w musicalu „Metro” ,występy w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Narodowym , Minscoff Theatre na Broadwayu, teatrze Rampa, Teatrze Muzycznym w Gdyni. Bajkopisarka , autorka i reżyser wielu przedstawień dla dzieci.

Monika Polaczek-Przestrzelska
Absolwentka studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina , kameralistka, pedagog, aranżer, kierownik muzyczny wielu projektów muzycznych dla dzieci.

Szymon Nidzworski
Saksofonista, który z powodzeniem wykonuje muzykę klasyczną, jazzową oraz rozrywkową. Jest członkiem grupy "Morpheus Saxophone Ensamble" oraz współtwórcą formacji jazzowej "Magnolia Acoustic Quartet", która ma na swoim koncie liczne sukcesy koncertowe, konkursowe oraz dwa albumy.

Daty koncertów:
24 kwietnia  Kościelisko, Bukowina Tatrzańska
25 kwietnia  Niedźwiedź, Biały Dunajec

PROJEKT „Partnerstwo w kulturze” w dniach 19–20.05.2017

Koncert  “Muzyka bez zadęcia”
Koncerty w gminach :
Raba Wyżna, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec, Kościelisko

Miejsca koncertów do uzgodnienia. Muzyka proponowanego programu może być odtworzona zarówno w kościele jak i w reprezentacyjnej sali Domu Kultury.

W każdej z gmin chcielibyśmy zaprezentować jeden z koncertów, ubiegłorocznego (2016) festiwalu „Muzyka na Szczytach” z programem artystycznym prezentującym muzyką poważną: dawną i współczesną. 

Koncertom towarzyszyć będą prelekcje edukacyjne, przybliżające odbiorcom sylwetki kompozytorów oraz epokę, w której tworzyli.

Program koncertu:

- Jean Babtiste Loeillet de Gant – Sonata a-moll;
- Domenico Scarlatti – Sonaty/wybór;
- Egberto Gismonti – Aqua e Vinho;
- Jaques Ibert – Entr’Acte;

Wykonawcy:
- Arkadiusz Krupa – obój;
- Michał Nagy – gitara.

Arkadiusz Krupa (obój) – od 1997 do 2012 roku był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Michał Nagy (gitara) – laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (1988), I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku (1995), III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach (1996), I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie (1997). Współtwórca i członek kwartetu gitarowego The Guitar4mation, którego płyta "Piazzolla Tango" otrzymała Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2002 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.