PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück – „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…”

Środa, 26 kwietnia 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück – „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…”Tekst: Elżbieta Kyc. Kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück. Jedną z form upamiętnienia wydarzeń tamtych lat są organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną prelekcje, poświęcone literaturze obozowej i byłym więźniarkom – Świadkom Historii. 24. 04. 2017 r. już po raz drugi odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück – „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie…”, nad którym patronat honorowy objął Starosta Tatrzański, reprezentowany podczas konkursu przez Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Panią Zofię Król – Łęgowską.


Konkurs, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Na scenie Sali Kinowej Gimnazjum nr 1 w Zakopanem uczniowie recytowali utwory m. in. Grażyny Chrostowskiej, Marii Górskiej-Romanowiczowej, Haliny Golczowej, a także Teresy Harsdorf-Bromowiczowej, nauczycielki i długoletniej mieszkanki Zakopanego. Poezja ta jest niezwykle poruszająca, oddziałuje na emocje młodych ludzi, budząc nadzieję, że pamięć o ofiarach martyrologii przetrwa w pamięci kolejnych pokoleń. Wiele z młodych dziewcząt trafiających do obozu w Ravensbrück należało do harcerstwa, a w samym obozie istniała tajna drużyna „Mury”. Gimnazjum nr 1 w Zakopanem, którego patronami są Olga i Andrzej Małkowscy, jest szczególnie zobowiązane do kultywowania pamięci byłych harcerek i upowszechniania wiedzy z tego okresu. Przesłanie jednej z więźniarek, rzeźbiarki Zofii Pociłowskiej – Kann Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy” jest skierowane do kolejnego pokolenia, które winno wsłuchiwać się w echa wspomnień zawartych w tej szczególnej poezji.

 

Konkurs zorganizowała Zakopiańska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu i Gimnazjum nr 1 w Zakopanem. Podczas finału konkursu licznie reprezentowane były szkoły całego Powiatu Tatrzańskiego. Jury w składzie: Sylwia Wagner (Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”), Beata Zalot („Tygodnik Podhalański”), Monika Cholewa (Zespół Szkół Budowlanych oraz Zofia Król-Łęgowska (Starostwo Powiatowe w Zakopanem) wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach:

 

 

 

KATEGORIA GIMNAZJALNA:

I miejsce – Paulina Walkosz – Gimnazjum nr 1 w Zakopanem

II miejsc – Jan Wojtyła – Gimnazjum nr 1 w Zakopanem

III miejsce – Dominik Migiel - Gimnazjum nr 1 w Zakopanem

Wyróżnienia:

Domini Budzyk - Gimnazjum nr 1 w Zakopanem

Kinga Nędza – Gimnazjum w Kościelisku

Helen Tylka – Gimnazjum w Kościelisku

 

 

KATEGORIA PONADGIMNAZJALNA:

I miejsce – Magdalena Dziubas – Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych

II miejsce – Kamil Michalik – Liceum Ogólnokształcące

III miejsce ex aequo: Ewa Maraszewska – Liceum Ogólnokształcące

Paulina Węgrzyniak – Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych

 

GRAND PRIX KONKURSU:

Maria Stanek – Liceum Ogólnokształcące

 

Foto: Anna Sokołowska

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.