PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Stabat Mater”. Grafiki Joanny Tumiłowicz.

Sobota, 1 lipca 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

„Stabat Mater”. Grafiki Joanny Tumiłowicz.Stabat Mater” Stała Matka bolejąca, Koło krzyża łzy lejąca, Gdy na krzyżu wisiał Syn. A jej duszę potyraną, Rozpłakaną, poszarpaną Miecz przeszywał ludzkich win (...) 30 czerwca w restauracji „U Wnuka” w Zakopanem Galeria„U Wnuka” i Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zorganizowały wernisaż wystawy grafik Joanny Tumiłowicz „Stabat Mater”. Jest to pierwsza z wystaw inaugurujących obchody 40 –lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Skromnej inauguracji wspaniałego, pełnego wydarzeń kulturalnych jubileuszu dokonała prof. Joanna Domańska Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Wnuk.


Cykl grafik Stabat Mater powstał w 2013 roku pod wpływem doznań estetycznych artystki  wykonującej  arcydzieło Karola Szymanowskiego. Autorka jako śpiewaczka Chóru Filharmonii Narodowej wielokrotnie brała udział w wykonaniach utworu i za każdym razem , jak  wspominała „U Wnuka” - widziała konkretne obrazy w tym i widoki gór, Giewontu.  Tak powstało 11. kolorowych linorytów.  Tytuły prac pochodzą bezpośrednio z tekstu polskiego przekładu słynnej średniowiecznej sekwencji autorstwa Józefa Jankowskiego - Stała matka bolejąca. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia. 

 

Autorka dzieł (w 1974 r.) uzyskała dyplom magistra matematyki na Wydziale Matematyki i Mechaniki UW. Pracowała w instytucie resortowym, specjalizując się w optymalizacji konstrukcji. Pracowała także, jako artysta muzyk w Chórze Filharmonii Narodowej. W 2013 r. uzyskała dyplom magistra na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (w tym w Wieży Krakowskiej w Norymberdze i w Metropolitan Museum w Tokio). Jest dwukrotną laureatką konkursu Grafika Warszawska, znalazła się też w gronie finalistów konkursu Nagroda Artystyczna Siemensa 2013. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, Japonii i we Włoszech. Jest recenzentem muzycznym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.