PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Stabat Mater”. Grafiki Joanny Tumiłowicz.

Sobota, 1 lipca 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

„Stabat Mater”. Grafiki Joanny Tumiłowicz.Stabat Mater” Stała Matka bolejąca, Koło krzyża łzy lejąca, Gdy na krzyżu wisiał Syn. A jej duszę potyraną, Rozpłakaną, poszarpaną Miecz przeszywał ludzkich win (...) 30 czerwca w restauracji „U Wnuka” w Zakopanem Galeria„U Wnuka” i Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zorganizowały wernisaż wystawy grafik Joanny Tumiłowicz „Stabat Mater”. Jest to pierwsza z wystaw inaugurujących obchody 40 –lecia działalności Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Skromnej inauguracji wspaniałego, pełnego wydarzeń kulturalnych jubileuszu dokonała prof. Joanna Domańska Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Wnuk.


Cykl grafik Stabat Mater powstał w 2013 roku pod wpływem doznań estetycznych artystki  wykonującej  arcydzieło Karola Szymanowskiego. Autorka jako śpiewaczka Chóru Filharmonii Narodowej wielokrotnie brała udział w wykonaniach utworu i za każdym razem , jak  wspominała „U Wnuka” - widziała konkretne obrazy w tym i widoki gór, Giewontu.  Tak powstało 11. kolorowych linorytów.  Tytuły prac pochodzą bezpośrednio z tekstu polskiego przekładu słynnej średniowiecznej sekwencji autorstwa Józefa Jankowskiego - Stała matka bolejąca. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia. 

 

Autorka dzieł (w 1974 r.) uzyskała dyplom magistra matematyki na Wydziale Matematyki i Mechaniki UW. Pracowała w instytucie resortowym, specjalizując się w optymalizacji konstrukcji. Pracowała także, jako artysta muzyk w Chórze Filharmonii Narodowej. W 2013 r. uzyskała dyplom magistra na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (w tym w Wieży Krakowskiej w Norymberdze i w Metropolitan Museum w Tokio). Jest dwukrotną laureatką konkursu Grafika Warszawska, znalazła się też w gronie finalistów konkursu Nagroda Artystyczna Siemensa 2013. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, Japonii i we Włoszech. Jest recenzentem muzycznym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.