PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Spotkanie zakopiańskiego ZPAP w Księżówce

Poniedziałek, 3 lipca 2017 r.
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń

Spotkanie zakopiańskiego ZPAP w Księżówce2 lipca uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez administratora diecezji łódzkiej biskupa Marka Marczaka rozpoczęło się niedzielne spotkanie zakopiańskiego Związku Artystów Plastyków w Księżówce w Zakopanem. Zaproszenie i wizyta plastyków zrzeszonych w ZPAP do Księżówki były związane z trwającą tu wystawą „Reminiscencje Encyklik Papieskich Jana Pawła II” -wystawy będącej IV edycją konkursu plastycznego artystów tworzących i mieszkających na Podhalu.


Wernisaż odbył się 5 czerwca 2017 roku a pierwszymi gośćmi wystawy byli przedstawiciele Episkopatu Polski, którzy gościli wtedy w Księżówce.
Wystawa wpisuje się w cykl spotkań, wernisaży i kocertów związanych ze wspomnieniem obecności wizyty Św. Jana Pawła II w Zakopanem i jest integralną częścią obchodów jubileuszu 20-lecia spotkania z Ojcem Świętym na podhalańskiej ziemi.

Spotkanie w Księżówce było bardzo wzruszające. Podziwialiśmy przepiękne gobeliny zdobiące wnętrza refektarza zaprojektowane i wykonane przez Ewę Januszkowską i Ewę Fortunę. O gobelinie przedstawiającym papieża Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej w 1983 roku opowiedziała nam sama autorka Ewa Januszkowska - przez wiele lat projektantka w Zakopiańskim Zakładach Wzorcowych "Cepelia" w Zakopanem, autorka wielu wspaniałych tkanin artystycznych.

Ewa Fortuna , artystka z Zakopanego, od lat tworzy tkaniny, kolaże, pastele, a jej prace wyrastają z fascynacji światem przyrody i opowiadają o niej za pomocą charakterystycznych połączeń materiałów i zabawą fakturami.
Tkanina "Werset" z 1983 roku autorstwa obu Artystek z fragmentem wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej do dzisiaj towarzyszy znamienitym gościom pięknie położonego Domu Rekolekcyjnego w Kuźnicach, a w Księżówce zawitała z okazji kanonizacji Jana Pawła II w 2014 roku.

Słuchaliśmy wielu opowieści o Janie Pawle II. O Świętym ale i o człowieku. O człowieku związanym z tym miejscem- "małym Watykanem" jak nazywał ten dom u wrót Tatr . Tu siedział, modlił się i był najważniejszym gościem. Barwnie opowiadał o Nim dyrektor Księżówki ksiądz Lesław Mirek ale i goście nie byli dłużni, bo wspomnienia związane z Janem Pawłem II mieli też zaproszeni artyści. Na ścianie wisi zdjęcie z Papieżem , który siedzi przy tym samym stole co my, na tle pięknego gobelinu Ewy Januszkowskiej.

Czasami opowieści były wesołe ale też i dramatyczne, wspominane były czasy komunizmu, kiedy Jan Paweł II nie był mile widziany przez władze opresyjnego państwa ale z wielką atencją przyjmowany przez Polaków, którzy w Jego obecności widzieli szansę na zmiany i który do tych zmian z całą pewnością się przyczynił.

Świat sztuki dotyka nieznanego i nie ma prawdziwego artysty , który nie chciałby w swoich pracach poruszać tematów związanych z wiecznością, przemijaniem, obecnością Boga w naszym życiu i tematów głęboko egzystencjalnych. Stąd też pomysł "Reminiscencji" -wystawy dedykowanej postaci wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest ona wyrazem refleksji nad życiem, zastanowieniem nad przekazem Papieża i pretekstem do stworzenia prac będących tego przekazu odbiciem. To ważne że wystawa mogła się odbyć w gościnnych progach Księżówki, miejsca związanego z tą wybitną Osobą, u podnóża Tatr, gdzie każdy z nas czuje mocniej obecność Boga.

Na wystawie prezentowana są różnorodne prace, wykonane w przeróżnych stylach i technikach. Przeplatają się tu akcenty charakterystyczne dla miejscowej sztuki,widać koloryt podhalańskiego rzemiosła, ale i bardziej nowoczesne podejście do tematów religijnych.

Drewniane rzeźby Antoniego Grabowskiego, czy charakterystyczne dla Ryszarda Orskiego symboliczne przedstawienie "Mądrości", ciekawe prace z brązu Ewy Ross-Baczyńskiej czy Bartosza Klamerusa, kolaż z kilku rodzajów metalu wykonany przez Czesława Jałowieckiego,tkanina Małgorzaty Kowalczyk, malarstwo Arkadiusza Walocha, Serhieja Alchowskiego, Ireneusza Września,grafika Jerzego Jędrysiaka z motywem przewodnim przedstawiającym Jana Pawła II, obraz na szkle Moniki Stanisławskiej-Pitoń, pejzaż Stanisława Stocha, bardziej nowoczesna grafika Joanny Strączek-Bojdy, lub abstrakcyjna praca Małgorzaty Majerczyk to tylko niektóre z prac dla których warto odwiedzić pięknie położony Dom Rekolekcyjny Księżówka.

W wystawie, którą można oglądać do 29 lipca (we wtorki, czwartki i soboty od godz.10.00-16.00) wzięli udział: Ewa Ross-Baczyńska, Ryszard Orski, Ewa Fortuna, Małgorzata Kowalczyk, Serhij Alchowski, Helena Sułkowska-Pawlik, Stanisław Stoch, Sylwia Biernacik, Jerzy Jędrysiak, Arkadiusz Waloch, Monika Stanisławska-Pitoń, Bartosz Klamerus, Joanna Strączek-Bojda, Antoni Grabowski, Czesław Jałowiecki, Ireneusz Wrzesień, Małgorzata Majerczyk.

Organizatorem wystawy jest Zakopiańskie Centrum Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.