PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Stanisław Gąsienica Byrcyn

Niedziela, 9 lipca 2017 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Stanisław Gąsienica ByrcynKolejny „Wieczór w Czerwonym Dworze” poświęcony był Stanisławowi Gąsienicy-Byrcynowi - pionierowi narciarstwa i ratownictwa, przewodnikowi tatrzańskiemu (1887-1967).  Przewodniki I kl. od 1911. Był członkiem  TOPR-u od chwili jego powstania, to jest od 1909 r. był jednym  z najlepszych przewodników tatrzańskich. W wyprawach ratunkowych uczestniczył jeszcze przed jego założeniem TOPR-u. Przez ponad 40 lat był jednym  z najbardziej czynnych ratowników tatrzańskich. W czasie I wojny św. był w wojsku austriackim, dostał się do  niewoli rosyjskie, w której przebywał j do 1921 r.


W 130. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci ojca wspomina Kazimierz Gąsienica-Byrcyn.. Wspaniała opowieść syna, Kazimierza Gąsienicy-Byrcyna uzupełniana przez wnuka - Wojciecha Gąsienicę-Byrcyna była wspaniałą lekcją historii Zakopanego i Podhala, opowieścią o trudnym życiu, o pierwszej i drugiej wojnie światowej, o latach spędzonych na Syberii, trudnych wyprawach ratujących życie w górach, o głodzie i wspólnym, życzliwym, pełnym humoru życiu. O pasji do robienia nowych wejść w Tatry, o życiu, którego obecne pokolenia już nie znają.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.