PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Czwartek, 27 lipca 2017 r.
Autor: Joanna Domańska

Dni Muzyki Karola SzymanowskiegoZgodnie z wieloletnią tradycją wtorek to dzień zarezerwowany w festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego dla „posiadów”. Nawiązują  do spotkań kompozytora z góralami przy muzyce, tańcach i pogawędkach. O ile w ubiegłych latach posiady odbywały się w Białej Izbie Związku Podhalan, tym razem (25 lipca) gościny udzieliła posiadom Restauracja „U Wnuka”. Była muzyka góralska w wykonaniu Kapeli Stanisława Pietrasa, byli liczni goście, na których czekała szarlotka i wino, nie było jedynie tańców.


Był za to znakomity gość – długoletni prezes Związku Kompozytorów Polskich i aktualny dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Jerzy Kornowicz, który wprowadził słuchaczy w tajniki muzyki współczesnej. Podkreślił on przy tej sposobności znaczenie Karola Szymanowskiego dla rozwoju nowych prądów w muzyce polskiej pierwszej połowy XX wieku - to dla tych zasług Karol Szymanowski nazywany jest ojcem polskiej muzyki współczesnej. Jerzy Kornowicz opowiadał również o zdobyczach awangardy i kręgu jej oddziaływania. Kompozytor opowiadał również o swojej nowej kompozycji „Sceny z Witkacego”, której prawykonanie odbędzie się 4 sierpnia podczas koncertu finałowego w Kościele p.w. Św. Krzyża. Oprócz muzyki góralskiej, oprawę artystyczną posiadów stanowiła interesująca wystawa grafik Joanny Tumiłowicz inspirowanych arcydziełem Karola Szymanowskiego „Stabat Mater”. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.