PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Czwartek, 27 lipca 2017 r.
Autor: Joanna Domańska

Dni Muzyki Karola SzymanowskiegoZgodnie z wieloletnią tradycją wtorek to dzień zarezerwowany w festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego dla „posiadów”. Nawiązują  do spotkań kompozytora z góralami przy muzyce, tańcach i pogawędkach. O ile w ubiegłych latach posiady odbywały się w Białej Izbie Związku Podhalan, tym razem (25 lipca) gościny udzieliła posiadom Restauracja „U Wnuka”. Była muzyka góralska w wykonaniu Kapeli Stanisława Pietrasa, byli liczni goście, na których czekała szarlotka i wino, nie było jedynie tańców.


Był za to znakomity gość – długoletni prezes Związku Kompozytorów Polskich i aktualny dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Jerzy Kornowicz, który wprowadził słuchaczy w tajniki muzyki współczesnej. Podkreślił on przy tej sposobności znaczenie Karola Szymanowskiego dla rozwoju nowych prądów w muzyce polskiej pierwszej połowy XX wieku - to dla tych zasług Karol Szymanowski nazywany jest ojcem polskiej muzyki współczesnej. Jerzy Kornowicz opowiadał również o zdobyczach awangardy i kręgu jej oddziaływania. Kompozytor opowiadał również o swojej nowej kompozycji „Sceny z Witkacego”, której prawykonanie odbędzie się 4 sierpnia podczas koncertu finałowego w Kościele p.w. Św. Krzyża. Oprócz muzyki góralskiej, oprawę artystyczną posiadów stanowiła interesująca wystawa grafik Joanny Tumiłowicz inspirowanych arcydziełem Karola Szymanowskiego „Stabat Mater”. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.