PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Recital czeskiego pianisty Ivo Kahánka

Piątek, 28 lipca 2017 r.
Autor: Joanna Domańska

Recital czeskiego pianisty Ivo Kahánka26 lipca w Galerii Orskiego z recitalem fortepianowym wystąpił czołowy czeski pianista Ivo Kahánek. Program wieczoru był niezwykle interesujący - zabrzmiały m.in. utwory jednego z największych kompozytorów czeskich, Leoša Janačka. Czeski artysta zapoznał słuchaczy z cyklem miniatur fortepianowych „We mgle”. Te cztery utwory okazały się intymnymi impresjami, utrzymanymi w nieco nostalgicznym klimacie, sugerowanym zresztą przez nazwę cyklu.


Podkreślić należy, że twórczość fortepianowa Janačka  bardzo rzadko pojawia się na polskich estradach i w tym kontekście, cykl „We mgle” okazał się interesującym przyczynkiem repertuarowym tegorocznego festiwalu. Następnym punktem programu były cztery „podhalańskie” Mazurki z op. 50 Karola Szymanowskiego. W interpretacji czeskiego pianisty nabrały raczej charakteru refleksyjnego niż pełnych wigoru tańców góralskich. Duże zainteresowanie wzbudziła zapowiedź wykonania kompletu czterech Scherz Fryderyka Chopina. Podkreślić należy, że jest to wielkie wyzwanie artystyczne, którego podejmują się jedynie wytrawni pianiści. Ivo Kahánek, laureat cenionego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach nie zawiódł oczekiwań słuchaczy i wykonał je w sposób perfekcyjny od strony technicznej i  wyrazowej. Chopinowskie Scherza powstawały w latach 1830 - 42. Wykonanie kompletu gwarantowało nie tylko duże przeżycie emocjonalne, ale dało odbiorcom pogląd na kształtowanie się warsztatu kompozytorskiego największego kompozytora polskiego. Wdzięczna za prezentację publiczność obdarzyła wykonawcę gromkimi oklaskami i nagrodzona została przez niego dwoma naddatkami – jeszcze jedną miniaturą Janačka oraz Impromptu-Fantasie cis-moll Fryderyka Chopina.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.