PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Profesor Jacek Kolbuszewski odebrał Nagrodę Literacką Zakopanego

Środa, 30 sierpnia 2017 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Profesor Jacek Kolbuszewski odebrał Nagrodę Literacką ZakopanegoW Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego 2017 prof. Jackiem Kolbuszewskim, który nie mógł uczestniczyć w uroczystej gali zorganizowanej w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Tym razem osobiście odebrał dyplom i statuetkę z rąk Zastępcy Burmistrza Agnieszki Nowak-Gąsienicy. Jacek Kolbuszewski jest znanym i cenionym historykiem literatury polskiej i literatur zachodniosłowiańskich, profesorem zwyczajnym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książki „Literatura i Tatry” będącej zbiorem ponad 30 esejów publikowanych w latach 1981–2013.


Książka ukazała się w 2016 r. nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Informację o przyznaniu nagrody przyjąłem z zaskoczeniem i ogromną radością, ponieważ z Zakopanem i Tatrami emocjonalnie związany jestem od 1946 roku. To cała historia i całe moje życie. Różne były formy kontaktu z górami. Wspinałem się jakiś czas, a potem napisałem doktorat o tematyce tatrzańskiej. Nagrodzona książka jest takim szczęśliwym zwieńczeniem tego ogromnego cyklu. Moim następcom życzę powodzenia w trudnych zmaganiach o tę nagrodę – powiedział laureat przyznanej po raz pierwszy po długiej przerwie Nagrody Literackiej Zakopanego.

Nagroda za najlepszą książkę o Zakopanem i Tatrach nawiązuje do literackiego wyróżnienia, jakie w 1957 roku przyznano Stanisławowi Nędzy-Kubińcowi, Hannie Pieńkowskiej, Tadeuszowi Staichowi oraz Zofii Radwańskiej-Paryskiej, a także kontynuowano w latach 80-tych. W zeszłym roku podczas pierwszego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego Nagroda została oficjalnie ustanowiona przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, a podczas tegorocznej edycji Festiwalu kapituła pod przewodnictwem Anny Janko wyłoniła jej pierwszego laureata. Autorem statuetki jest zakopiański artysta Marcin Rząsa.

- Literacka Nagroda Zakopanego ma wielkie szczęście, że już w pierwszym roku swojego istnienia otrzymuje laureata tej miary co prof. Jacek Kolbuszewski. Jego dzieło, które jako jury uznaliśmy za najlepsze, ze względu na swój europejski zaiste poziom, od razu jak sądzimy może sytuować Nagrodę Zakopanego wysoko wśród najbardziej prestiżowych literackich konkursów w Polsce. Trzeba jasno powiedzieć, że takiej monografii i zarazem syntezy tatrzańskiej literatury dotąd w Polsce nie było i – jestem tego osobiście pewna – długo nie będzie – odkreślała przewodnicząca kapituły Anna Janko w wygłoszonej podczas gali laudacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.