PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką

Niedziela, 24 września 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką24 września OO. Jezuici z Zakopiańskiej "Górki" zorganizowali kolejne Ignacjańskie Spotkanie ze Sztuką. "ZATRZYMAĆ CZAS", to wydarzenie muzyczno-poetyckie. Zagrał Andrzej Karpiel Replon z Muzykom a Zofia Roj-Mrozicka czytała wiersze z nowego zbiorku poezji. Wydarzenie zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalizm i Sztuka. Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką objęte są patronatem honorowym Burmistrza Miasta Zakopanego.


Andrzej Karpiel Replon urodzony w rodzinie góralskiej. Muzykant, śpiewak, wartości góralskie wyniósł z domu. Jego nauczycielem był ojciec Andrzej senior. Nauczył gry na skrzypcach wielu podhalańskich muzykantów. Jego uczniami byli Łabunowicz, Bańka, Sobek Bułecka, Andrzej Karpiel junior, Janusz Leśniak, Adam Karpiel Bułecka, Piotr Majerczyk Tyrlity, Bracia Majki z Cichego. W rozmowie dowiedziałem się, że uczniów w sumie było 45 w tym 10 dziewcząt. Dwukrotny laureat konkursu kapel w Nowym Targu. Członek wielu zespołów Zakopiańskich. Pobierał też nauki gry na skrzypcach u Stanisława Nędzy Chotarskiego i na jego nauce się wzorował. Uczniami Stanisława Chotarskiego, który grywał z Bartusiem Obrochtą, byli także Władysław Trebunia Tutka, Stanisław Styrczula Maśniak, Marian Styrczula Maśniak i wielu innych.

Zofia Roj – Mrozicka urodziyła się w Zokopanem w rodzinie góralskiej. Jest absolwyntką Liceum Oswalda Balzera w Zokopanem. Pise ino w gwarze góroli Skalnego Podhala. Jej wiyrse i opowiadania nońdziecie w antologiach poezji i prozy polskiej. Jej poezja i proza to nauka historii Polski, Podhola, to nauka gwary i downyk zwyków, ale tyz nauka religii. Jak Zofia ino po góralsku to i o Niyj gwarom.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.