PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

"Tematy muzyczne w plastyce" Rok Szymanowskiego

Piątek, 1 grudnia 2017 r.
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń

"Tematy muzyczne w plastyce" Rok SzymanowskiegoW piątek 24 listopada w Galerii Strug przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem Janusz Jędrzejowski otworzył w imieniu gospodarzy wystawę artystów zrzeszonych w Zakopiańskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i artystów nauczycieli ZSP im. A. Kenara ,,Tematy muzyczne w plastyce", dedykowanej Karolowi Szymanowskiemu.Na wystawie pojawiły się prace w różnorodnej stylistyce i wykonane różnymi technikami.


Motywy muzyczne niezwykle często pojawiają się w twórczości Ryszarda Orskiego i - jak zawsze Mistrz nie zawiódł. "Lira śpiewająca", "Co jest grane" i "Geniusz" to rzeźbiarskie energetyczne kompozycje przykuwające uwagę doborem barw i kształtów. Ewa Ross-Baczyńska zaprezentowała pracę "Koncert organowy" ,  plakiety z brązu przedstawiające anioły unoszące się nad dźwiękami organowej muzyki. Motyw aniołów tym razem grających na instrumentach muzycznych namalowała w charakterystycznym dla siebie stylu Jolanta Podleśny.

Przykuwają uwagę misterne czarno-białe grafiki Jerzego Jędrysiaka "W ogrodzie Leenolerta" i "Koci koncert w miasteczku Freudenberg". Dorota Bąk przedstawiła prace z cyklu "Słuchając Wundera".

Stanisław Cukier pracą "Bez tytułu" także przeniósł nas w krainę muzyki klasycznej. Intrygujący obiekt rzeźbiarski o wymyślnym tytule wystawił Piotr Bies "Muzyka havymetalowa konsola czteronóżkowa ciotka głucha to słuchała i się uśmiechała".

Piękna, utrzymana w niebieskiej tonacji  "Paryska symfonia" to tkanina Heleny Sułkowskiej- Pawlik. Kolejną interesującą tkaniną jest "Inspiracja-struktura skały" Małgorzaty Kowalczyk. Tkaniny tworzone przez zakopiańskie Artystki są zawsze najwyższej próby. Ewa Fortuna, artystka całe życie związana z Atmą, miejscem pamięci Karola Szymanowskiego, stworzyła cykl kolaży "W kręgu Atmy".

Karol Szymanowski w swojej twórczości zwracał się w kierunku ludowości, już w dzieciństwie zetknął się z wieloma ludowymi piosenkami. Szczególnie bliski był mu folklor góralski. Z tej fascynacji powstał m.in. balet "Harnasie". Na wystawie są nawiązania do góralskiego folkloru- utrzymany w ciepłej kolorystyce, piękny obraz olejny Mariana Gromady "Przyślij my tu do wos z muzykom" i "Tancerz góralski" Moniki Stanisławskiej- Pitoń.

Obrazy pokazały też młode zakopiańskie artystki: Joanna Strączek Bojda ("Słuchając muzyki miasta") ,a Małgorzata Majerczyk postawiła na duże barwne kompozycje "Blues I" i "Blues II".

Ireneusz Wrzesień zainspirował się Pieśniami Szymanowskiego do słów T. Micińskiego, op. 11 i przeniósł nas do "Zaczarowanego Lasu" z utworów Kompozytora, a Edyta Turczanik zagrała nam "Symfonię lasu" .

Na wystawie nie mogło zabraknąć ceramiki i tutaj zabłysła "Sonata Ceramiczna" Pauli Solańskiej o niezwykle misternej konstrukcji i kształcie.

Pojawia się też motyw skrzypiec. Czesław Jałowiecki stworzył pracę "Janko muzykant", natomiast Stanisław Marduła "Skrzypce Juhasy II". Jeśli jesteśmy przy tematach rzeźbiarskich, warto też napisać o pracy Piotra Klamerusa "Przeznaczenie II", poruszającej rzeźbie przedstawiającej Śmierć grającą na skrzypcach.

Grafiki przygotowały Magdalena Wanat ("Wspaniały świat") i Agnieszka Rokicka ("Impresja I). Janusz Jędrzejowski zachwycił pięknymi statuetkami zatytułowanymi "Dyrygent" i "Opera" a Wojciech Hyc serią czarno-białych fotografii "Anna".

Wyrazisty obraz "Sen nocy" to dzieło zakopiańskiej malarki Sylwii Biernacik. Warto opowiedzieć też o pracy Stanisława Stocha, który uwiecznił atmosferę spotkań Związku Artystów Plastyków z okręgu zakopiańskiego , które odbywają się co roku w Galerii Ryszarda Orskiego. Bo w ZPAP są artyści wszechstronni- nie tylko malują, rzeźbią i fotografują ale niektórzy potrafią też pięknie grać na instrumentach. Na obrazie "W duecie" na saksofonie gra rzeźbiarz Czesław Jałowiecki, a akompaniuje mu duch Szymanowskiego, patrona tej wystawy.

Najważniejszym punktem wernisażu było odebranie nagrody z okazji jubileuszu 80-lecia dla Artysty Rzeźbiarza Antoniego Grabowskiego. Nagrodę odebrała Żona Artysty Aleksandra, a my mogliśmy wysłuchać wzruszającej historii o wielkiej miłości i sztuce. Na wystawie można podziwiać dzieła Pana Antoniego: drewnianego "Jaka to melodia", "Adele piosenkarkę" i "Skrzypaczkę". Nagrodę, pamiątkowy medal stworzył niezastąpiony Czesław Jałowiecki.

Antoni Grabowski otrzymał list z gratulacjami od władz Zakopanego odczytany przez p. Joannę Staszek , Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Zakopanego

Wszyscy artyści dostali piękne kwiaty z rąk p. Joanny Staszak.

Uhonorowano też laureatów konkursu "Reminiscencje Encyklik Jana Pawła II", edycja 4, który odbył się w tym roku w Księżówce w Zakopanem. Laureatami według głosów publiczności, zostali Ireneusz Wrzesień, Bartosz Klamerus i Serhij Alchowski.

Wystawę trafnie podsumowała Małgosia Majerczyk, utalentowana podhalańska Artystka: "Malarstwo ma tę niezwykłą cechę, że potrzebuje ciszy, że w gruncie rzeczy jest ciszą. Jest spokojem. Widzenie jest taką samą łaską, jak słyszenie, odniosłam wrażenie wtedy na wernisażu ,że obrazy nie były bezgłośne. Bogactwo brzmienia można odczuć w najmniejszym zakamarku Galerii "Strug" w Zakopanem. To piękne połączenie ,między ciszą a brzmieniem. Dziękuję i bardzo się cieszę bo mogłam zostawić swój muzyczny kod w malarstwie".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.