PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Nadzieja, która sięga poza kres” JP II. Wystawa malarstwa na szkle o tematyce pasyjnej .

Poniedziałek, 12 marca 2018 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Nadzieja, która sięga poza kres” JP II. Wystawa malarstwa na szkle o tematyce pasyjnej .Do zorganizowania tej wystawy doszło za sprawą Michała Janochy, biskupa, ale także historyka sztuki i autora wspaniałych książek dotyczących sztuki. Kiedy ponad rok temu odwiedził on Galerię Czerwony Dwór zachwycił się dziełami naszych artystów i tak zrodził się pomysł na zrobienie wystawy u Ojców Jezuitów w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką w kościele na Górce. Trudny temat pasyjny, temat cierpienia, Krzyża i zmartwychwstania obecny jest w twórczości chyba wszystkich zakopiańskich twórców malujących na szkle. Spiritus movens, dobry duch tej wystawy – to ojciec Jacek Hubicki, organizator Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką na Górce.


W przeciwieństwie do pierwszego proboszcza Zakopanego, księdza Stolarczyka, ceni on naszych rodzimych twórców, szczególnie tych malujących na szkle. Artyści , których dzieła można podziwiać od 11 do 26 marca to: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Magdalena Fortecka Zofia Fortecka Maria Gąsienica Gładczan Andrzej Gocał Krzysztof Karasek Anna Liscar Bożena Doleżuchowicza-Mickiewicz Jolanta Pęksa Marta Walczak Stasiowska. Na wystawie znajdują się także dwa obrazy artystów nieżyjących: Eweliny Pęksowej oraz Adama Doleżuchowicza. Wystawę otwiera ją 5 obrazów Marty Walczak-Stasiowskiej stanowiących całość. Artystka pokazuje w nich śmierć na Podhalu i towarzyszące jej obyczaje i obrzędy, zakończone tradycyjną stypą Tak, jak kończy się tutaj nasze żywobycie. Ukrzyżowanie, Pieta, Krzyż – to ta część naszego przeżywania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, którą na szkło przenoszą niemal wszyscy artyści. Każdy z tych obrazów stanowi dzieło sztuki, każdy jest inny i piękny, a „Piękno świeci w ciemności” jak pisze biskup Janocha, „zachwyca do pracy”, „zachwyca do zmartwychwstania”. Wystawę wieńczą dwa krzyże Zofii Forteckiej: Krzyż z madonnami oraz Krzyż ze świętymi polskimi. Jakże polskie są te krzyże wiodące ku ołtarzowi. Wystawie towarzyszy kilka cytatów z Pisma św. , polskiej literatury pięknej, w tym naszych romantyków oraz Jana Kasprowicza. Bo zmartwychwstanie zawsze było wielkim polskim symbolem i wielkim zadaniem, a na drodze do nowego Życia Polski i Polaków stało i stoi do dziś wiele krzyży. Niedziela Palmowa przed nami, witamy wszyscy wjeżdżającego Pana Jezusa palmami symbolizującymi życie, z „nadzieją, która sięga poza kres”, by użyć słów Wielkiego Jana Pawła II. Wystawę w ramach Ignacjańskich spotkań ze Sztuką na Górce zorganizowała Galeria Czerwony Dwór a kuratorem wystawy jest Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Organizatorzy dziękują Wojciechowi Gąsienicy Walczakowi „Sobusiowi” oraz panu Andrzejowi Krzywickiemu za zamontowanie wystawy. Palmy zdobiące wystawę zostały wykonane przez uczestników warsztatów odbywających się w ramach projektu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.