PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Rok Twórczości Rodzimej i Rok Władysława Hasiora

Czwartek, 29 marca 2018 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Zdjęcie Władysława Hasiora z Archiwum Muzeum Tatrzańskiego.W Zakopanem 2018 rok ogłoszony został „Rokiem Twórczości Rodzimej” oraz „Rokiem Władysława Hasiora” na mocy podjętych przez Radę Miasta uchwał. Rok Twórczości Rodzimej związany jest z jubileuszem największego festiwalu pod Giewontem – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego Złote Gody świętować będziemy w sierpniu. Z kolei postać wybitnego artysty Władysława Hasiora upamiętniona zostanie z okazji 90-tej rocznicy urodzin. Uchwała dotycząca „Roku Twórczości Rodzimej” podjęta została na wniosek członków Rady Artystycznej 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i instruktorów zakopiańskich zespołów regionalnych: Zespołu Góralskiego Holny, Parafialnego Regionalnego Zespołu Giewont, Zespołu im. Bartusia Obrochty, Zespołu im. Klimka Bachledy oraz Zespołu Góralskiego Zornica. Inicjatywa ta ma podkreślić rangę jubileuszowego Festiwalu oraz ważną rolę rodzimej twórczości dla zachowania bogatego kulturowego dziedzictwa naszego regionu.


- Przez pięćdziesiąt lat uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich stali się jedną wielką rodziną, tworzącą co roku niepowtarzalną atmosferę. Nadchodzący Festiwal, który odbędzie się już po raz pięćdziesiąty, będzie dla nas, zakopiańskich zespołów regionalnych, wydarzeniem szczególnym. Mamy nadzieję, że Złoty Jubileusz stanie się okazją do jeszcze lepszego poznania kultury i tradycji naszych przodków – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Podczas Festiwalu po generalnym remoncie otwarta zostanie także willa "Czerwony Dwór", dedykowana właśnie twórcom rodzimym. Stanie się ona miejscem spotkań, prezentacji wystaw i organizacji warsztatów, które popularyzować będą podhalańską tradycję, sztukę i rzemiosło.

Z kolei uchwała dotycząca „Roku Władysława Hasiora” podjęta została na wniosek Muzeum Tatrzańskiego, którego filią jest m.in. Galeria Władysława Hasiora - autorska galeria prac artysty, który jako absolwent i nauczyciel zakopiańskiego Państwowego Liceum Technik Plastycznych związany jest z Zakopanem. Tutaj tworzył i pracował, brał także czynny udział w organizowaniu imprez poświęconych sztuce – Lutowych Salonów Grafiki, Marcowych Salonów Malarstwa, Przeglądów Filmów o Sztuce. Jest również autorem oryginalnych pomników i rzeźb plenerowych. W grudniu 1984 roku przeniósł się z małej pracowni do galerii przy ul. Jagiellońskiej, mieszczącej się w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”. Znalazły tam swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne i rzeźby.

*Zdjęcie Władysława Hasiora z Archiwum Muzeum Tatrzańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.