PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Znamy zwycięzców 21. Przeglądu Filmów o Sztuce Zakopane 2018

Niedziela, 15 kwietnia 2018 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Znamy zwycięzców 21. Przeglądu Filmów o Sztuce Zakopane 2018Zakończyła się uroczysta ceremonia rozdania nagród 21. Przeglądu Filmów o Sztuce, na której poznaliśmy tegorocznych zwycięzców tego kultowego dla Zakopanego przedsięwzięcia. Ceremonię przyznania nagród poprowadziła Agnieszka Szydłowska - dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia. Przyznano w sumie sześć nagród w tym jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne. Zwycięskim filmem, który otrzymał nagrodę główną – GRAND PRIX Przeglądu został DZIENNIK OBSERWATORA w reżyserii Jarosława Migonia.


Nagrodę II otrzymał film WARIACJE NA WIOLONCZELĘ SOLO w reżyserii Aleksandry Rek.

Natomiast nagrodę III przyznano projektowi FANGOR - ZOSTANĄ OBRAZY w reżyserii Andrzeja Sapiji.

Nagrodę specjalną przyznaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymał reżyser Krzysztof Wierzbiański za film KOSAREWICZ - KTOŚ KTO WIDZI LEPIEJ.

Wyróżnienie przyznane przez Zakopiańskiego Centrum Kultury i Miejską Galerię Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego przyznano  reżyserce Annie Zakrzewskiej za produkcję MIROSŁAW BAŁKA:NERW.KONSTRUKCJA.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Connaisseur Salon Dzieł Sztuki wręczono reżyserowi filmu NEON - Ericowi Bednarskiemu.

Filmowcy odbierający nagrody zwracali uwagę jak ważną rolę ma do spełnienia ten reaktywowany dwa lata temu projekt, który jako wydarzenie niszowe stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie odbiorcy wrażliwego i wymagającego, zmierzającego w stronę tego co nieznane, poszukujące i  skłaniające do refleksji.


Podwójna inauguracja: 21. Przeglądu Filmów o Sztuce i Kina Miejsce

Ogrom prezentowanych propozycji filmowych może przyprawić naprawdę o zawrót głowy.
Jest bogato, intensywnie, filmowo. I tak będzie, aż do niedzieli, za sprawą tegorocznej 21. edycji Przeglądu Filmów o Sztuce, który rozpoczęliśmy 11 kwietnia o godz. 18:00 w pierwszym kinie studyjnym w Zakopanem – Kinie Miejsce, które tym samym oficjalnie zainaugurowało swoją działalność.

Organizatorami Przeglądu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o instytucjach wspierających projekt. Są nimi: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Tatrzańskie oraz Teatr im. St. I. Witkiewicza.

Z kolei inwestycji modernizacji pomieszczeń na tyłach budynku Kina „Sokół” podjęło się Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, przy wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a obecnie nowopowstałe kino jest prowadzone wspólnie z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Przegląd miał mocne rozpoczęcie w środowy wieczór. Na gali z udziałem blisko setki gości przywitał dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia Ryszard Jaźwiński. Do powitań dołączyła się Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która podkreśliła kulturotwórczą rolę, jaką odgrywają na mapie naszego miasta zarówno reaktywowany dwa lata temu Przegląd Filmów o Sztuce, a także nowe kino studyjne. Zaakcentowała również jak istotne w tym, że Festiwal został reaktywowany i cały czas się rozwija, jest zaangażowanie podjęte przez jego Organizatorów. Z kolei Prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Stanisław Marduła dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie kina studyjnego oraz opowiadał o realizacji przedsięwzięcia. Ideę i historię Przeglądu przedstawiła natomiast dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Odczytany został także list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Pokaz nominowanego do Oscarów animowanego filmu „Twój Vincent” oraz spotkanie z jego twórcami dopełniło całości wieczoru. Mieliśmy okazję posłuchać Kamila Polaka oraz malarza Jerzego Lisaka, zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu.

8 pokazów konkursowych, projekcje, spotkania i wystawy

Przegląd Filmów o Sztuce rzeczywiście ma w sobie wiele wymiarów. Wraca do swoich korzeni, zyskując swoją markę, nabiera rozpędu, a filmowcy chcą pokazywać podczas wydarzenia swoją twórczość. W tym roku zgłoszonych zostało 166 filmów! Selekcjonerzy wybrali z nich te, które pokazywane są w blokach konkursowych – jest ich 31. Do tego energetyczne projekcje specjalne, spotkania z Twórcami, warsztaty dedykowane młodzieży i koncert.

Pierwsze zakopiańskie kino studyjne

Inicjatywa utworzenia z Zakopanem kina studyjnego jest doskonałym przykładem na to, że dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu różnych środowisk i instytucji nawet bardzo ambitne plany mają szansę powodzenia. Misją Kina Miejsce jest upowszechnianie kultury filmowej, działalność edukacyjna, a także skupianie i wspieranie młodych twórców, znawców i miłośników kina. Można w nim zobaczyć zarówno tytuły arthousowe o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych, jak i pozycje mainstreamowe. Organizowane są również pokazy przedpremierowe, premierowe oraz specjalne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.