PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Lato w Zakopanem, latem folkloru i wrażeń

Czwartek, 28 czerwca 2018 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Lato w Zakopanem, latem folkloru i wrażeńWakacje już się zaczęły, a Zakopane w pełnej gotowości czeka na turystów. Sezon letni pod Giewontem rozpocznie się 1 lipca, a wraz z nim mnogość wydarzeń kulturalnych, muzycznych i sportowych. Zaplanowane przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury imprezy to nie tylko wszystkim dobrze znane festiwale, ale także nowe inicjatywy związane z wieloma tegorocznymi jubileuszami. Wszystkie zebrane w jedno hasło „Lato folkloru i wrażeń”, bo właśnie tego będzie mógł doświadczyć każdy Gość w Zakopanem. Otwarcie sezonu letniego pod Giewontem to zawsze ważne wydarzenie. W tym roku jego obchody wiążą się z „Rokiem Twórczości Rodzimej”, podczas którego szczególny nacisk kładziony jest na ochronę tradycji oraz materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego całego regionu. Aby poznać inne spojrzenie właśnie na tę twórczość, na Krupówkach koło Oczka Wodnego zostaną wystawione prace dzieci z Zakopanego, w ramach pokonkursowej wystawy Rok twórczości rodzimej okiem dziecka. O tym, jak kolorowy świat folkloru góralskiego widzą młodzi Zakopiańczycy będzie można przekonać się do 16 sierpnia.


Przez cały sezon letni, od 1 lipca do 31 sierpnia, turyści oraz mieszkańcy Zakopanego będą mogli skorzystać z bogatej oferty Kulturalnego Placu Niepodległości. Warsztaty, treningi, występy artystyczne oraz wiele innych atrakcji, to wszystko w samym sercu miasta. Znajdzie się również coś dla miłośników kina – Kulturalny Plac Niepodległości po raz kolejny przyjmie Visa Kino Letnie. To już nie pierwsza edycja wakacyjnego festiwalu filmowego, podczas którego w niesamowitej scenerii Tatr można obejrzeć filmy o różnorodnej tematyce.
 
Lipiec upłynie pod znakiem Zakopiańskiego Lata Teatralnego. Stało się ono nieodłącznym elementem programu letniego i w przeciągu lat zasłynęło z niecodziennych projektów. Nie pozostawia więc wątpliwości, że cotygodniowe występy w Muszli Koncertowej dostarczą widzowi moc doznań wzrokowych oraz słuchowych. Program przygotowany przez teatr Vis a Vis nawiązuje do Zakopanego z czasów Dwudziestolecia Międzywojennego, kiedy to miejscowość pod Giewontem była kulturalną i towarzyską stolicą Polski oraz miejscem spotkań artystów i największych osobistości tamtego okresu.
W dniach 6 lipca – 5 sierpnia miłośnicy sztuki współczesnej będą mieli okazję zobaczyć kolejną wystawę z cyklu „Alfabet Sztuki”. Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego zaprezentuje prace Jacka Dyrzyńskiego, Edwarda Dwurnika, Statysa Eidrigeviciusa, Haliny Eysymont, Barbary Falender, Antoniego Fałata, Jerzego Fobera i Mirosława Filonika. Oczywiście tytuł wernisażu nie jest przypadkowy. Ustawienie artystów w kolejności alfabetycznej pozwoli odwiedzającym odkryć inny, niecodzienny odbiór dzieł.
Tradycyjnie już, bo osiemnasty rok z rzędu, odbędzie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Skupiający się jak dotąd na muzyce organowej, na swoją pełnoletność zostanie odświeżony i zaprezentowany w nowej wersji. Tym razem wydarzenie zostanie zdominowane przez muzykę kameralną, nawiązującą do bogatej przeszłości artystycznej Zakopanego, które w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego było głównym ośrodkiem kulturalnym Polski.
Wierchowe Spotkania to niezwykły lipcowy weekend, podczas którego swoje siły łączą podopieczni Fundacji Pro Artis oraz polscy artyści. Współpraca ta skutkuje koncertem inspirowanym folklorem góralskim, który niesie za sobą coś więcej niż tylko muzykę. Część z młodych podopiecznych to osoby niepełnosprawne, które dzięki pasji do śpiewania pokonują nie tylko własne bariery, ale pomagają pokonać je innym. Szerzenie szacunku i tolerancji oraz integracja są najważniejszym celem koncertu.
 
Bieżący rok jest szczególnym dla Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, które świętuje dziesięciolecie powstania. Aby uczcić ten jubileusz, przygotowało cykl wydarzeń, który rozpocznie się 21 lipca Galą Mozartowską w kościele Świętego Krzyża. Wykonają ją Olga Pasiecznik (sopran), Robert Gierlach (baryton) oraz Orkiestra – Sinfonietta Cracovia. Kolejne wydarzenia rozpoczną się wraz z ostatnim dniem sierpnia. 1 września w Kościele Świętego Krzyża wystąpi dobrze znany miłośnikom muzyki poważnej Kronos Quartet. Kolejny dzień przyniesie rozpoczęcie „Muzyki na Szczytach”.
 
Ostatnie wydarzenie lipca będzie kolejnym, które zadowoli melomanów. 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego zaspokoją „muzyczny głód” na długi czas. Przez osiem dni w całym Zakopanem będą rozbrzmiewać dźwięki utworów nie tylko głównego bohatera Festiwalu, ale także innych wielkich kompozytorów. Jest to znakomity czas, aby poznać podtatrzańskie miasto, które tak uwielbiał Szymanowski oraz zwiedzić Willę Atma, która ma nie tylko bogate wnętrze, wypełnione pamiątkami po artyście, ale zachwyca również z zewnątrz prezentując architektoniczny „nowy regionalizm”.
 
Zakopane stało się ostoją dla wielu pisarzy. Niejeden z nich zainspirowany tutejszą kulturą oraz krajobrazami stworzył dzieła, które zapisały się wielkimi literami w polskiej literaturze. Kasprowicz, Przerwa-Tetmajer czy Witkacy to tylko garstka z nich. Aby podtrzymywać zwyczaje nie tylko pisania, ale także czytania o stolicy Podhala, po raz trzeci organizowany jest Zakopiański Festiwal Literacki połączonym z Targami Książki „Pod Tatry tylko z książką”. Wydarzenie będzie miało miejsce między 10 a 13 sierpnia, a w jego trakcie Burmistrz Miasta Zakopane wręczy Nagrodę Literacką, przyznawaną autorowi najlepszej książki propagującej Zakopane i Tatry.
 
Pięć dni po zakończeniu wystawy „Alfabet Sztuki DEF” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, odbędzie się kolejny wernisaż - „Artyści zakopiańscy”. Połączony jest on z jubileuszową, bo już pięćdziesiątą edycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wystawione prace będą wynikiem inspiracji folklorem góralskim oraz festiwalem, łączącym ludzi gór z całego świata. Zakopiański oddział Związku Polskich Artystów Plastyków nie zapomina o jeszcze jednym, wyjątkowo ważnym jubileuszu. Część wystawa „Wielkie Postaci” jest bowiem częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. ZPAP dedykuje ją wszystkim związanym z Zakopanem osobowościom, które dzięki swoim działaniom w wielu dziedzinach miały znaczny wpływ na kształtowanie odrodzonej Rzeczpospolitej.
 
12 sierpnia odbędzie się wyjątkowe, bo przygotowane na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, widowisko muzyczne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Pełni Kultury wystąpienie jest swoistym hołdem dla jednego z największych Polaków w historii – papieża Jana Pawła II. To również preludium do przyszłorocznego jubileuszu 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego.
 
Willa Czerwony Dwór to miejsce magiczne nie tylko ze względu na architekturę, ale także na bogatą historię. Mieszkał tam malarz i pisarz Rafał Malczewski, stamtąd Rzeczpospolitą Zakopiańską rządził wybitny pisarz Stefan Żeromski, a także kilkukrotnie zagościł w niej Karol Szymanowski. Dwa lata temu, decyzją burmistrza Leszka Doruli, budynek przekazano na Centrum Kultury promujące sztukę rodzimą. Po gruntownej modernizacji i adaptacji, willa przy ulicy Kasprusie 27, zostanie oficjalnie otwarta 16 sierpnia. Będzie to ważny punkt na kulturalnej mapie Zakopanego, w którym odwiedzający dogłębnie zapoznają się ze sztuką Podhala, nie tylko poprzez wystawy, ale także przez różnorodne warsztaty i wykłady.
 
Zakopane znane jest ze swojego wyjątkowego folkloru i szacunku do tradycji, nic więc dziwnego, że już od pięćdziesięciu lat jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Dziesięciodniowe wydarzenie (16 – 26 sierpnia) łączy ze sobą górali z całego świata, którzy wspólnie pokazują jak różnorodna jest ich kultura. Oprócz szerzenia swojego dziedzictwa, zespoły polskie i zagraniczne walczą o najwyższą nagrodę, jaką jest „Złota Ciupaga”. Festiwalowi rok w rok towarzyszą dodatkowe imprezy m.in. Kiermasz Sztuki Ludowej, warsztaty rękodzieła czy też zajęcia edukacyjne.
 
Lato zakończą 14. Spotkania z Filmem Górskim, pełne filmów ze wspaniałymi widokami górskimi i niezwykłymi przygodami bohaterów. Główną stawką, o którą walczą filmy konkursowe jest prestiżowe „Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim”. Dla tych, których nie satysfakcjonują jedynie projekcje pozycji biorących udział w zawodach, organizowane są także seanse filmów pozakonkursowych oraz spotkania z ludźmi gór. Nie zawiodą się też miłośnicy boulderingu! Na dwa dni Górna Rówień Krupowa zamieni się w pole zmagań dla uczestników 13. Zako Boulder Power, który jest też edycją Pucharu Polski.
Każdy człowiek szuka swojego miejsca i właśnie w jego znalezieniu ma pomóc nowe kino studyjne w Zakopanem - Kino Miejsce. Już sama nazwa wskazuje na filozoficzny charakter, bowiem ma być czymś więcej niż zwykłą instytucją kulturalną. Jego misją jest kształtowanie świadomych odbiorców kultury. Kino Miejsce ma łączyć ludzi, kształtować ich podglądy i rozwijać talenty poprzez wydarzenia lokalne oraz ogólnopolskie.
 
Niech wszystkie te wydarzenia będą dopiero początkiem odkrywania Zakopanego. Coś dla siebie znajdą miłośnicy sportu, pięknych widoków i dobrego jedzenia, ponieważ wszystko to, a nawet więcej łączy w sobie jedno miasto – Zakopane! Miasto pełne wrażeń.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.