PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ryktujemy się do festiwalu

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018 r.
Autor: Piotr Korczak

Ryktujemy się do festiwaluW niedzielę 5 sierpnia góralskie zespoły wraz z Burmistrzem Leszkiem Dorulą oraz zakopiańskim oddziałem Związku Podhalan zapraszały na jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się już 16 sierpnia. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Ryktujemy sie do Festiwalu” i wzięły w nim udział regionalne zespoły im. Bartusia Obrochty, im. Klimka Bachledy oraz „Giewont”. Są to gospodarze zbliżającego się Festiwalu.


W Sanktuarium Najświętszej Rodziny odbyła się Msza św. w oprawie góralskiej, podczas której do zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan przyjęci zostali nowi członkowie. Następnie góralski korowód prowadzony przez poczet sztandarowy Związku Podhalan oraz muzykę przeszedł ulicą Krupówki na Plac Niepodległości. Tam otwarta została plenerowa wystawa „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem”, prezentująca czarno-białe i kolorowe archiwalne zdjęcia, które w kilkunastu migawkach ukazują historię Festiwalu. Jest to zaledwie ułamek pięknych fotografii wybranych z wszystkich edycji tego wydarzenia, które trafiły do jubileuszowego albumowego wydawnictwa opracowanego przez wiceburmistrz Agnieszkę Nowak-Gąsienicę oraz dyrektor Festiwalu Joannę Staszak.

Zgromadzoną publiczność oprócz pięknych zdjęć zachwyciły także taneczne i muzyczne występy, które dały przedsmak zbliżających się festiwalowych wrażeń, kiedy to podziwiać będzie można nie tylko rodzimych górali, ale także zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

- Ryktujemy się do Festiwalu, a górale przecież każdą pracę zaczynają zawsze od modlitwy, a szczególne wydarzenia od Mszy świętej – powiedział Burmistrz Leszek Dorula, dziękując podczas otwarcia wystawy ks. Dziekanowi Bogusławowi Filipiakowi oraz Związkowi Podhalan na czele z Prezesem Andrzejem Skupniem za włączenie się w organizację tej uroczystości i wielu wydarzeń w mieście. Burmistrz wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy podtrzymują góralską tradycję i przekazują ją kolejnym pokoleniom, a także tym, którzy uwieczniali festiwal i jego wyjątkową atmosferę na fotografiach.

- Przed nami wyjątkowy festiwal, podczas którego będziemy chcieli pokazać nie tylko piękno naszego regionu i naszych zespołów, ale także zaprezentować górali z całego świata, także tych, którzy już u nas gościli i zdobywali złote ciupagi – dodałBurmistrz zapraszając do udziału z Złotych Godach Festiwalu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.