PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Organy na cztery ręce”

Wtorek, 7 sierpnia 2018 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

„Organy na cztery ręce”W sobotę 4 sierpnia odbył się przedostatni koncert w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. W Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach wystąpili Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa. W koncercie pt. „Organy na cztery ręce” zabrzmiała muzyka wielu epok. Uczestnicy usłyszeli organowe wykonania klasyków z repertuaru Mozarta, Beethovena, Juliusza Zarębskiego czy Maurycego Moszkowskiego, a także muzykę ciągle tworzącej włoskiej kompozytorki Carlotty Ferrari.


W kościele, którego fundamenty kładł ponad 140 lat temu pierwszy proboszcz Zakopanego ksiądz Józef Stolarczyk, zjawiły się w pogodny sobotni wieczór tłumy miłośników muzyki organowej. Wśród publiczności obecni byli zarówno Zakopiańczycy, jak i turyści z różnych stron kraju i świata. Potężne, a zarazem piękne brzmienie organów zrobiło na wszystkich słuchaczach ogromne wrażenie. Świadczył o tym gorący aplauz, jaki zgotowała artystom publiczność.
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa zagrali na zabytkowych organach Riegera. Gra dwóch muzyków na jednym instrumencie to niezwykle trudna technika. Wymaga jednoczesnego naciskania kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu klawiszy.
 
„Granie czterema rękami, to wyzwanie nie tylko dla grających, ale również dla instrumentu i jego systemu powietrznego. Organy to instrument, który oddycha i żyje dzięki sprężonemu powietrzu. Jednak instrumenty romantyczne były budowane tak, by ich system powietrzny był w stanie wytrzymać bardzo wiele. Instrument zakopiański nie ma przed nami żadnych tajemnic.” - powiedział Ireneusz Wyrwa. 
 
Na ostatni festiwalowy koncert zapraszamy, już w najbliższą sobotę 11 sierpnia o godz. 18.00 do Kościoła Świętego Krzyża. Przed publicznością wystąpi zespół wokalny Affabre Concinui. Gorąco polecamy i przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
 
Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane – Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka-Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.