PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nowe portrety Witkacego w willi Oksza

Czwartek, 9 sierpnia 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

Nowe portrety Witkacego w willi Oksza8 sierpnia w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem miała miejsce prezentacja nowych obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Są to dwa pastelowe portrety przedstawiające Helenę i Teodora Białynickich-Birulów. Dzieła te, jak i dziesiątki innych wykonanych przez Witkacego powstały w willi „Olma” , gdzie w latach 1920-1933 zamieszkiwali Białyniccy, a artysta był tutaj nie tylko częstym gościem na imprezach towarzyskich, ale wynajmował pokój przez trzy lata. Odsłonięcia portretów - na prośbę dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Surmiak - dokonała , w towarzystwie wnuków, Elżbieta Witkiewicz-Schiele wnuczka Jana Witkiewicza-Koszczyca, który był kuzynem Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) i bratankiem twórcy stylu zakopiańskiego.


Podczas spotkania Agata Pitoń kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego

opowiadała o historii powstania obrazów, malowanie których wiązało się czasami ze stosowaniem rożnych używek: od niewinnej herbaty do narkotyków włącznie. W celu odczucia atmosfery tamtych lat zebranych w Okszy gości poczęstowano wyjątkowym, lokalnym narkotykiem – „zakopianiną”.

  Co zawierały fiolki…o tym mógł się przekonać ten, kto był. Podpowiem tylko, że „zakopianina” to narkotyk wszechobecny w Z.

 Zakupu portretów dokonano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 Zapraszamy w do willi Oksza znajdującej się przy ulicy Zamoyskiego  (poniżej kościoła św. Krzyża). Na tej samej ulicy można obejrzeć z zewnątrz Willę Olma (100 metrów powyżej restauracji WATRA po przeciwnej stronie).  

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.