Zakopane
Kultura
Nowe portrety Witkacego w willi Oksza
Autor: Piotr Kyc
8 sierpnia w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem miała miejsce prezentacja nowych obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Są to dwa pastelowe portrety przedstawiające Helenę i Teodora Białynickich-Birulów. Dzieła te, jak i dziesiątki innych wykonanych przez Witkacego powstały w willi „Olma” , gdzie w latach 1920-1933 zamieszkiwali Białyniccy, a artysta był tutaj nie tylko częstym gościem na imprezach towarzyskich, ale wynajmował pokój przez trzy lata. Odsłonięcia portretów - na prośbę dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Surmiak - dokonała , w towarzystwie wnuków, Elżbieta Witkiewicz-Schiele wnuczka Jana Witkiewicza-Koszczyca, który był kuzynem Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) i bratankiem twórcy stylu zakopiańskiego.
Podczas spotkania Agata Pitoń kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego
opowiadała o historii powstania obrazów, malowanie których wiązało się czasami ze stosowaniem rożnych używek: od niewinnej herbaty do narkotyków włącznie. W celu odczucia atmosfery tamtych lat zebranych w Okszy gości poczęstowano wyjątkowym, lokalnym narkotykiem – „zakopianiną”.
Co zawierały fiolki…o tym mógł się przekonać ten, kto był. Podpowiem tylko, że „zakopianina” to narkotyk wszechobecny w Z.
Zakupu portretów dokonano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Zapraszamy w do willi Oksza znajdującej się przy ulicy Zamoyskiego (poniżej kościoła św. Krzyża). Na tej samej ulicy można obejrzeć z zewnątrz Willę Olma (100 metrów powyżej restauracji WATRA po przeciwnej stronie).
- Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Magnes Folk na lodówkę V
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Spinka góralska XVIII
Metalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
260 zł