PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami na Harendzie Jana Kasprowicza. Słowenia "Lancova Vas"

Czwartek, 23 sierpnia 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami na Harendzie Jana Kasprowicza. Słowenia "Lancova Vas"Powoli kończy się 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. „Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami” zakończyła się. Od poniedziałku do czwartku można było wziąć udział we wspólnej zabawie w następujący miejscach: - Kościół Miłosierdzia Bożego, Cyrhla 37 - Szkoła Podstawowa nr 4 na Olczy, ul. Janosówka 15 - Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12A - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14 W czwartek pod Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie po raz ostatni wystąpił zespół. Byli to zespół "Lancova Vas".


Słowenia "Lancova Vas"

Na lewym brzegu rzeki o „swojsko” brzmiącej nazwie Polskava leży Lancova Vas, rodzinna miejscowość członków słoweńskiej grupy folklorystycznej założonej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Od ponad trzydziestu lat dzieci, młodzież i dorośli występują na krajowych i międzynarodowych festiwalach prezentując folklor swojego regionu będącego częścią historycznej krainy – Styrii. Muzycy i tancerze korzystają przy tym z aktywnego wsparcia słoweńskich etnografów. Właśnie dzięki tej współpracy udało im się poszerzyć repertuar o odchodzące w niepamięć elementy miejscowego folkloru, takie jak stawianie słupa majowego czy karnawałowe tańce w maskach. W oparciu o badania etnograficzne udało się także zaprojektować kostiumy sceniczne nawiązujące do strojów noszonych przed laty przez mieszkańców wsi nad Polskavą. Zdobyta wiedza została przelana na papier i wydana w formie książek, które stanowią źródło wiedzy dla pasjonatów, oprócz tego jednak ożyła na nowo w świadomości kolejnych pokoleń miłośników ludowej muzyki i tańca. Dzięki takiemu udanemu połączeniu etnografii i zamiłowania do lokalnych tradycji możemy podziwiać na scenie niezwykły program artystyczny przenoszący nas w świat styryjskiej kultury ludowej.

Zespół wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w kategorii I - tradycyjnej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.