PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

WILLA LITERATÓW ASTORIA I FESTIWALOWE SPOTKANIA LITERACKIE

Środa, 5 września 2018 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

WILLA LITERATÓW ASTORIA I FESTIWALOWE SPOTKANIA LITERACKIEHasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Literackiego w Zakopanem były podróże. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Krystyna Kofta i Krzysztof Karasek którzy wystąpili w Willi Literatów - Astoria na Drodze do Białego. Zakopiański Festiwal Literacki odbywał się w okresie 10 – 13 sierpnia 2018. W ogrodzie Willi Literatów odbyła się też cykliczna impreza pod tytułem Ogrody Artystyczne. Organizatorami Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jest Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.


Spotkanie autorskie z Krystyną Koftą odbyło się 12 sierpnia 2018 roku w Willi Literatów Astoria.
 
Bohaterka spotkania maluje, rysuje, pisze książki, bloguje, pasjonuje się polityką. Stale współpracuje z czasopismem „Twój Styl", w którym publikowane są jej cykliczne felietony. Pisuje też o literaturze do  „Nowych Książek". Broni kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Pomysłodawczyni Marszu Pand – akcji mającej na celu doprowadzenie do podpisania Konwencji Anytyprzemocowej. Od wielu lat bierze aktywny udział w akcjach profilaktyki raka piersi. Współpracuje z fundacjami i organizacjami. We wrześniu ukaże się jej najnowsza książka: „W szczelinach czasu. Intymnie o Peerelu”. ( Materiały festiwalowe ).
 
Spotkanie autorskie z Krystyną Koftą prowadził ze swadą Krzysztof Michnio współpracujący (powiązany) z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.
 
Zaś spotkanie autorskie Krzysztofa Karaska prowadzili Maciej Melecki i Krzysztof Komorowski. Jak opisuje we wspomnieniach ze spotkania Maciej Melecki:
"Krzysztof Karasek zaczął spotkanie od zaprezentowania  wierszy z ostatniego swego tomu Przyszedł człowiek żeby chłostać morze (IM, 2017). Czytał niespiesznie, dobitnie i nieco hipnotycznie, wybierając takie wiersze, które – jak podejrzewam – są dla niego flagowe. Podobnie rzecz się miała z utworami z tomu poprzedniego Wiedza radosna (IM, 2016). Podczas autorskiej lektury uderzające było wyakcentowanie wątków jawnie witalistycznych, oddających przeogromne spektrum życiowego doświadczenia kotwiczącego w intelektualnych i literackich aspektach, zderzanych raz po raz z kwestiami epistemologicznymi, dobitnie upominającymi się o stały namysł nad problematyką znikliwości i jedyności życia, pogrążanego w chaosie istnienia’’.                                              
 
W Willi Literatów Astoria 18 sierpnia odbyła się też cykliczna impreza pt. Ogrody Artystyczne. Na pomysł jej zorganizowania wpadła Beata Zalot, artystka i dziennikarka z Podhala, która namówiła do udziału zaprzyjaźnionych poetów, muzyków i malarzy. Spotkania te odbywają się w ogrodach – głównie prywatnych (wyjątek do tej pory stanowił kasztel w Szymbarku i spotkanie w „Astorii” w Zakopanem). Artyści różnych profesji spotykają się latem - raz w miesiącu i dzielą swoją twórczością – obrazami, dźwiękami, słowami.  Czasem spotkaniom towarzyszą też wykłady. Każde spotkanie ma inny temat. Spotkanie w Ogrodzie Willi Literatów Astoria nosiło tytuł   „Tego się nie robi kotu” a zobaczyć można było i usłyszeć Koty na obrazach, w glinie, szkle, w poezji i muzyce. Zdaniem Beaty Zalot,  Ogrody Artystyczne w Astorii , która, jak się okazuje, ma idealne ogrody do artystycznych spotkań, a jej gospodyni Bożena Skupień zrobiła wszystko, by uczestnicy imprezy czuli się jak w domu.  A że Willa Literatów Astoria kojarzy się z Wisławą Szymborską (to tu dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla), hasło spotkania nawiązywało do poruszającego wiersza poetki "Kot w pustym mieszkaniu". Okazało się, że cytat "Tego się nie robi kotu" został potraktowany przez artystów bardzo szeroko. Były kocie portrety pędzla Anny Schumacher, Barbary Piszczór i Agnieszki Milczarek. Z kotem szklanym przyjechał z okolic Janowa Janusz Ochocki, który zadbał też o oprawę muzyczną spotkania. Kota na drewnie sportretowała Magda Kędzierska, a jej mąż Dawid zaprezentował płaskorzeźbę. Znawczynią kociej natury okazała się poetka Beata Skulska-Papp. Dla Marka Monikowskiego z Janowa i Jacka Sojana z Krakowa kot stał się pretekstem do głębszych przemyśleń. Nastrojowe wiersze, po których przechadzał się swobodnie kot, zbliżone do tradycji poezji angloamerykańskiej, zaprezentował nam Piotr Grzesik. Teresa Bachleda-Kominek tworzyła kocią poezję na miejscu. O kocie poetycko opowiadała Joanna Słodyczka. Poeci byli tym razem najliczniej reprezentowana grupą wśród artystów uczestniczących w VIII Ogrodach. Jak zwykle pięknie wśród zieleni zabrzmiał duet skrzypcowy Ilony Nieciąg i Krzysztofa Leksyckiego. Tym razem wykonali miniatury Henryka Wieniawskiego oraz "Romanzę" D. Milhauda. Na koniec dołączył do nich z gitarą Janusz Ochocki, by i tradycji Ogrodowej improwizacji zadośćuczynić. Trio przeniosło się z obszaru poezji klasycznej w przestrzenie poezji śpiewanej.Niezaprzeczalnymi gwiazdami tego spotkania byli najmłodsi bywalcy cyklicznych spotkań - rodzeństwo - Bernadeta i Beniamin Leksyccy, którzy przeistoczyli się w koty i mimo przeszkód technicznych wykonali brawurowo "Arię kotów" G. Rossiniego.  Do opracowania tekstu korzystałem z materiałów Beaty Zalot.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.