PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Tryptyk Rzymski w wykonaniu Stanisława Soyki i Kwintetu

Wtorek, 16 października 2018 r.
Autor: Piotr Korczak

Tryptyk Rzymski w wykonaniu Stanisława Soyki i KwintetuW tym roku przypada 40. rocznica wyboru Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W wigilię tego wydarzenia odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach koncert „Tryptyk Rzymski” w wykonaniu Stanisława Soyki i Kwintetu. Jan Paweł II Tryptyk Rzymski to płyta która zawiera kompozycje muzyczne Stanisława Soyki do słów Tryptyku Rzymskiego napisanego przez Jana Pawła II. W nagraniu albumu muzykowi towarzyszyli: poznański chór męski Affabre Concinui, dwie śpiewaczki (alt), kontrabasista oraz Kwintet Smyczkowy. Gościnnie na płycie wystąpił także Janusz „Yanina” Iwański.


„Gdy któregoś dnia wiosną tego roku zadzwonił do mnie manager z wiadomością, że zgłosili się do niego ludzie, którzy chcieliby, żebym skomponował muzykę do „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II, bardzo się ucieszyłem. Poczułem wręcz dreszcz jaki wywołuje coś niezwykłego. Poczułem się zaszczycony. Kiedy jednak po raz pierwszy przeczytałem ten tekst, zrozumiałem, że to bardzo poważne zadanie. Po pierwsze, okazało się, że nie jest to, ot po prostu, tomik złożony z kilkunastu, czy kilkudziesięciu wierszy, lecz trzyczęściowa, poetycka refleksja i medytacja jednocześnie. Po drugie, jest to zazwyczaj tekst nierymowany, zawierający wręcz fragmenty pisane frazą prozatorską. Lecz z czasem, wczytując się w kolejne części utworu, zauważyłem, że tekst wprawdzie nie posiada cech wiersza, czy tekstu piosenki, nie jest rymowany, ale posiada rytmy, którymi autor się posłużył, które wydobył z tych niezwykle treściwych zdań, które tam wpisał. 
Jest to utwór wyjątkowy. Pierwsza część „Strumień”, to piękna refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto wielki Papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytanie, człowiekiem takim, jak my.
 
Druga część „Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej”, to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg. 
Mam uczucie wielkiej radości i jednocześnie odpowiedzialności. Tryptyk Rzymski Jana Pawła II to wspaniałe świadectwo wypowiedziane niezwykłą poetycką wrażliwością autora. Czuję się zaszczycony tym zadaniem, jakie dane mi było otrzymać i dołożę wszelkich starań, by w jak najwłaściwszy i najpiękniejszy sposób przybliżyć to dzieło za pomocą dźwięków szerokiej publiczności.”
 
Stanisław Soyka

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.