PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.

Sobota, 10 listopada 2018 r.
Autor: Jan Tadeusz Janik

„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.Film „Rzeczpospolita Zakopiańska” — opowiada o powstaniu w październiku 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Kiedy to „w kurorcie pod Giewontem” w imieniu odradzającego się Państwa Polskiego powołano Radą Narodową, która oficjalnie przejęła władzę nad wojskiem, policją, urzędami w Zakopanem. Prezydentem, sprawującym swój urząd przez dwa tygodnie od 31 października do 16 listopada 1918r., został pisarz i społecznik Stefan Żeromski. „Rzeczpospolita Zakopiańska” stała się jednym z pierwszych skrawków niepodległej Polski. 16 listopada Rada Narodowa w Zakopanem została rozwiązana. Władzę przejęły organy nowo tworzącego się Rządu Polskiego. Droga do niepodległości wiodła przez ewolucję wielu koncepcji, ideologii, zaskakujących mariaży politycznych... Czego najlepszym dowodem jest burzliwa relacja łącząca Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim, ukazana w filmie. Jednak w decydującym momencie (wobec dziejowej szansy) wszystkie stronnictwa i partie potrafiły zjednoczyć siły, dla dobra Rzeczypospolitej.


 
Historia prowadząca do powstania „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” przedstawiona została na szerokim tle burzliwych walk o niepodległą Polskę.
 
Film opowiada tę historię w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując — w większości nigdy nie publikowane — fragmenty filmów oraz liczne fotografie prezentujące bohaterów i ówczesne wydarzenia.
 
Ożywiając stare fotografie z tamtego okresu za pomocą nowoczesnych technik graficznych, animacji i symulacji komputerowych, przybliżamy piękną kartę w dziejach Zakopanego, nie wszystkim znaną i bez wątpienia wartą opowiedzenia.
          
Piotr Jaworski – rocznik `68. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 
Twórca wielu filmów dokumentalnych – wyróżnianych i nagradzanych na festiwalach. Autor reportaży telewizyjnych, seriali dokumentalnych i fabularnych, a także koncertów muzyki klasycznej.         
Uważny obserwator. Miłośnik kotów i podróży – zwłaszcza kulinarnych. Niestrudzony tropiciel smaków i obrazów, zafascynowany fenomenem życia…
„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.
Reżyser: Piotr Jaworski.
Scenariusz: Piotr Jaworski z inspiracji Wojtka Mroza.
ZDJĘCIA:  zdjęcia i materiały archiwalne
DŹWIĘK:  udźwiękowienie – Bogdan Długosz i Krzysztof Suchodolski
MONTAŻ: Krzysztof Boroń, Tomasz Tomaszewski
PROJEKT I EFEKTY WIZUALNE : JAROSŁAW MIGOŃ , współpraca Tomasz Tomaszewski
PRODUCENT: Telewizja Polska S.A.
PRODUKCJA: Telewizja Polska S.A.
Czas trwania 45 minut.
Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.