PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.

Niedziela, 11 listopada 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.9 listopada w zakopiańskim Kinie „Sokół” miała miejsce projekcja filmu „Rzeczpospolita Zakopiańska”. Jest to dokument o powstaniu w październiku 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Powstanie „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” umieszczono w szerokim kontekście historycznym, gdzie przywołano kilkadziesiąt nazwisk ówczesnych działaczy społecznych, politycznych przebywających i działających pod Giewontem . Dwóm postaciom poświecono zdecydowanie najwięcej miejsca : Józefowi Piłsudskiemu i Stefanowi Żeromskiemu.


  Żeromski -  pisarz i społecznik , którego los rzucił w tym okresie na Podhale przez dwa tygodnie ( 31.10.18-16.11.18) był Prezydentem „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”

Film jest interesujący nie tylko ze względu na szczegółowy i rzetelnie opracowany scenariusz ukazujący obiektywnie wydarzenia tamtych lat. Reżyser wykorzystuje nowoczesne techniki graficzne, animacje i symulacje komputerowe, czy estetykę komiksu. Możemy zatem obejrzeć szereg fotografii „na nowo” , czy usłyszeć fragmenty nie znanych szerzej wypowiedzi bohaterów tamtych czasów.

   W Zakopanem czasów I wojny, było jak „Pana Boga za piecem”. Sprzyjało to uprawianiu polityki przez liczne zgromadzoną tutaj inteligencję. Ostatnie dni nieboszczki Austrii rządzonej przez Miłościwego Pana Cesarza i Jego Rodzinę  obfitowały w humorystyczne incydenty , co wspomina sam Stefan Żeromski.  Wojnę w Zakopanem było tylko słychać.  Spotykano się w kawiarniach, dyskutowano, tworzono kawiarniane stronnictwa, zawiązywano sojusze wszystkich z wszystkimi,  bo innego wyjścia nie było.  W Poroninie wychodzono na Galicową  Grapę i nasłuchiwano odgłosu armat z okolic Limanowej i Gorlic. Tam była prawdziwa krwawa wojna, która m.in. na Jabłońcu napełniała krwią okopy. Liczne cmentarze wojenne rozrzucone po Beskidzie  Sądeckim i Podkarpaciu przypominają o prawdziwych bohaterach tej wojny, którą można było wygrać płacąc daninę krwi. Bohaterami byli prości żołnierze, ich dowódcy.    

  Pomysł zrobienia  dokumentu o Rzeczypospolitej Zakopiańskiej miał Wojciech Mróz, zakopiański dziennikarz i literat, który przedwcześnie odszedł od nas. Myśl pozostała i po kilku latach została zrealizowana. To ciekawy i cenny dokument dla każdego mieszkańca Zakopanego. Szczególnie można go polecić młodzieży.    

Uroczysty pokaz uświetnił występem chór Szumny śpiewają repertuar niepodległościowy.

Burmistrz Miasta Zakopane zadbał o widzów. Jak na premierę przystało była lampka szampana i tort w narodowych  barwach przygotowany przez Piekarnię Ekologiczną z Chramcówek.   

„Rzeczpospolita Zakopiańska”. Film dokumentalny.
Reżyser: Piotr Jaworski. 
Scenariusz: Piotr Jaworski z inspiracji Wojtka Mroza.
ZDJĘCIA:  zdjęcia i materiały archiwalne
DŹWIĘK:  udźwiękowienie – Bogdan Długosz i Krzysztof Suchodolski
MONTAŻ: Krzysztof Boroń, Tomasz Tomaszewski
PROJEKT I EFEKTY WIZUALNE : JAROSŁAW MIGOŃ , współpraca Tomasz Tomaszewski
PRODUCENT: Telewizja Polska S.A.
PRODUKCJA: Telewizja Polska S.A. 
Czas trwania 45 minut.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.