PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Przyjdę do was na Anioł Pański…wspomnienie Barbary Wachowicz.

Niedziela, 18 listopada 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

Przyjdę do was na Anioł Pański…wspomnienie Barbary Wachowicz.7 czerwca 2018 r. zmarła Barbara Wachowicz. Dziennikarka, pisarka, autorka biografii wybitnych Polaków, w tym „Czasu nasturcji – ścieżkami Kasprowicza”. Propagatorka patriotyzmu i pięknej polszczyzny. Przez wiele lat była wyjątkowym gościem Zakopanego przebywając tutaj ma przełomie wiosny i lata , oraz jesieni i zimy. Z Muzeum na Harendzie związana było od lat 60-tych ubiegłego wieku. Z Marią z Buninów Kasprowiczową łączyła ją przyjaźń. Od żony poety otrzymała zaszczytny tytuł „Córki Harendy”. Barbara Wachowicz często podkreślała, że Muzeum na Harendzie było dla niej drugim domem, czego dała dowód w licznych publikacjach.


  Oprócz wymienionego wyżej „Czasu nasturcji”, pisarka poświęciła Harendzie rozdziały                 w „Malwach na lewadach” i w „Siedzibach wielkich Polaków”. Postać matki Jana Kasprowicza ukazała w „Matkach wielkich Polaków”. Współtworzyła spektakl  oparty na „Czasie nasturcji” w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz filmy o Harendzie.

Oddana Stowarzyszeniu, wierna dziełu Marusi.

 

    Mamy listopad, miesiąc  pamięci o tych którzy odeszli. Z tej okazji Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, którego pisarka była wieloletnim członkiem  zorganizowało spotkanie wspomnieniowe poświęcone tej niezwykłej osobie, która zapowiadając swoją wizytę mówiła „przyjdę do was na Anioł Pański”. Wizyta zapowiadana była na drugi Anioł Pański, w samo południe. Nigdy nie przychodziła z pustymi rękoma.  Zawsze miała jaką ciekawa książkę, oraz ..słodkości z Samanty.

  18 listopada w Muzeum Jana Kasprowicza spotkali się znajomi Pani Barbary, aby ją powspominać. Swoimi wspomnieniami dzielili się między innymi: Olga Wojak, Anna Arczyńska, Maria Kogutkowa, Maria Rzankowska, Zofia Karpiel „Bułecka”, Lesław Dall, Beata Zalot. O pracy Barbary Wachowicz z młodzieżą mówiły współpracujące z nią przez kilkadziesiąt lat panie profesor: Jolanta Dolińska z Technikum Hotelarskiego i Wioletta Szymańska z Liceum Ogólnokształcącego. Nie brakło wzruszeń, które nie pozwalały dokończyć wypowiedzianych słów…

    Pomysłodawczynią spotkania była kustosz Muzeum Jana Kasprowicza Małgorzata Karpiel. Całość prowadziła Beata Denis-Jastrzębska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.