PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Kultura

Spotkanie noworoczne zakopiańskiego ZPAP

Niedziela, 3 lutego 2019 r.
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń

Spotkanie noworoczne zakopiańskiego ZPAP2 lutego 2019 w Galerii Orskiego w Zakopanem odbyło się spotkanie Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu zakopiańskiego. W gościnnych progach Galerii Ryszarda Orskiego spotkaliśmy się jak co rok aby złożyć życzenia świąteczno –noworoczne. Życzenia wielu sukcesów artystycznych i zdrowia kierujemy do środowiska artystów zakopiańskich a szczególnie członków ZPAP okręgu zakopiańskiego. Za gościnę i wspaniałe przyjęcie dziękujemy państwu Joli i Ryszardowi Orskim.


Niezwykłą atmosferę spotkania podkreślały wnętrza Galerii Ryszarda Orskiego , wspaniałego rzeźbiarza, którego prace można podziwiać na całym świecie, reprezentanta Polski na 42 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.  Muzyczną oprawę zawdzięczamy też Czesławowi Jałowieckiemu i Arkadiuszowi Walochowi, których akompaniament podkreślał nastrój tego spotkania.
 
Zakopiański oddział ZPAP to organizacja z ponad  stuletnią tradycją. Od „Towarzystwa Sztuka Podhalańska”, założonego w 1909 roku,  którego pierwszym honorowym członkiem został Stanisław Witkiewicz  przez przemianowaną w latach 30-tych na „Podhalański Związek Zawodowy Plastyków Polskich”  organizację z tak wybitnymi postaciami  jak Witkacy, Rafał Malczewski, Zofia i Karol Stryjeńscy do organizacji w dzisiejszej formie. Organizacji,  która przetrwała wojny, nieprzyjazne i trudne dla artystów momenty i nie tylko zapisała się w historii sztuki dużymi nazwiskami  jak Władysław Hasior , Antoni Rząsa, czy Tadeusz Brzozowski , ale organizuje wystawy współczesnych twórców których łączy głęboki szacunek do tej spuścizny. Wpłynęła też i wpływa w dalszym ciągu na kształtowanie młodzieży.
Tradycją dzisiejszego ZPAP o. Zakopane są cykliczne wystawy , doroczne Targi Sztuki i nagroda „Halna” przyznawana za działalność artystyczną i spotkania noworoczne, gdzie mamy szansę spotkać się i omówić sprawy związane z kulturą w naszym regionie i zaplanować przyszłe, wspólne realizacje artystyczne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.