PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728  

Zakopane

Kultura

Spotkanie noworoczne zakopiańskiego ZPAP

Niedziela, 3 lutego 2019 r.
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń

Spotkanie noworoczne zakopiańskiego ZPAP2 lutego 2019 w Galerii Orskiego w Zakopanem odbyło się spotkanie Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu zakopiańskiego. W gościnnych progach Galerii Ryszarda Orskiego spotkaliśmy się jak co rok aby złożyć życzenia świąteczno –noworoczne. Życzenia wielu sukcesów artystycznych i zdrowia kierujemy do środowiska artystów zakopiańskich a szczególnie członków ZPAP okręgu zakopiańskiego. Za gościnę i wspaniałe przyjęcie dziękujemy państwu Joli i Ryszardowi Orskim.


Niezwykłą atmosferę spotkania podkreślały wnętrza Galerii Ryszarda Orskiego , wspaniałego rzeźbiarza, którego prace można podziwiać na całym świecie, reprezentanta Polski na 42 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.  Muzyczną oprawę zawdzięczamy też Czesławowi Jałowieckiemu i Arkadiuszowi Walochowi, których akompaniament podkreślał nastrój tego spotkania.
 
Zakopiański oddział ZPAP to organizacja z ponad  stuletnią tradycją. Od „Towarzystwa Sztuka Podhalańska”, założonego w 1909 roku,  którego pierwszym honorowym członkiem został Stanisław Witkiewicz  przez przemianowaną w latach 30-tych na „Podhalański Związek Zawodowy Plastyków Polskich”  organizację z tak wybitnymi postaciami  jak Witkacy, Rafał Malczewski, Zofia i Karol Stryjeńscy do organizacji w dzisiejszej formie. Organizacji,  która przetrwała wojny, nieprzyjazne i trudne dla artystów momenty i nie tylko zapisała się w historii sztuki dużymi nazwiskami  jak Władysław Hasior , Antoni Rząsa, czy Tadeusz Brzozowski , ale organizuje wystawy współczesnych twórców których łączy głęboki szacunek do tej spuścizny. Wpłynęła też i wpływa w dalszym ciągu na kształtowanie młodzieży.
Tradycją dzisiejszego ZPAP o. Zakopane są cykliczne wystawy , doroczne Targi Sztuki i nagroda „Halna” przyznawana za działalność artystyczną i spotkania noworoczne, gdzie mamy szansę spotkać się i omówić sprawy związane z kulturą w naszym regionie i zaplanować przyszłe, wspólne realizacje artystyczne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.