PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Kultura

Wernisaż prac Barbary Falender

Poniedziałek, 25 lutego 2019 r.
Autor: Piotr Korczak

Wernisaż prac Barbary FalenderW szkolnej galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara Strug odbył się wernisaż wystawy Barbary Falender pt. "Bozetta". Wystawę otworzyli dyr. Szkoły Stanisław Cukier oraz wicedyrektor Marek Król-Józaga. Przywitali licznie przybyłych gości: uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły oraz artystów i ludzi kultury zarówno z Zakopanego jak i przyjezdnych, pośród nich dyrektor Muzeum Tatrzańskiego panią Annę Wende Surmiak, panią Małgorzatę Wnuk i Andrzeja Szarka a także znakomitych Zakopiańczykow oraz czasowych rezydentów zakopiańskiej Halamy- Domu pracy Twórczej Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, wśród których dostrzegliśmy znanego kompozytora, pana Jerzego Satanowskiego. Dopisali także przyjaciele artystki, przybyli z różnych części kraju i świata, w ich liczbie sympatyczna studentka z Chin.


 
Barbara Falender zaprezentowała się w lnianej sukni, ozdobionej mereżkami, którą przed laty wykonała dla niej  Józefa Szybkowska, hafciarka z Kościeliska. Jest to o tyle istotny szczegół, że stanowi most pomiędzy przeszłością  a dniem dzisiejszym.  Jak mówi artystka : "Spotkanie na początku drogi artystycznej" z osobą kompetentną i świadomą własnych umiejętności pozostało "nieskażonym żywym źródłem", meritum twórczości artystycznej.
 
Artystka w spontanicznej wypowiedzi przedstawiła niektóre z prezentowanych prac oraz ze szczerością, prostotą i dystansem odniosła się do swojej twórczości, budząc ciepły i serdeczny aplauz publiczności. 
 
Koncepcję przestrzenną ekspozycji opracował profesor Grzegorz Kowalski,  prywatnie mąż artystki, zawodowo związany z ASP w Warszawie, gdzie stworzył i przez lata prowadził pracownię tzw." Kowalnię ",  która opuściło grono znanych współczesnych artystów. 
 
W dniu poprzedzającym wernisaż profesor Kowalski, wybitny kontynuator myśli o "formie otwartej" prof. Oskara Hansena na spotkaniu z młodzieżą i pedagogami Szkoły zaprezentował filmy traktujące o wypracowanej na uczelni metodzie pracy ze studentami, w tym najnowszy projekt realizowany w Chinach.
Ważną część ekspozycji stanowi instalacja wideo z zapisem dwóch filmów o twórczości Barbary Falender zrealizowanych przez Czesława Kałużnego. Są to : "Manifesti " oraz "Łoże Penelopy". Filmy Czesława,  absolwenta naszej Szkoły i warszawskiej ASP (studiował w pracowni rzeźby Grzegorza Kowalskiego) po raz pierwszy publicznie prezentowane w Zakopanem i w towarzystwie autora,  były wyróżnione na festiwalu filmów o sztuce we Włoszech oraz docenione przez Andrzeja Wajdę.
 
Autor filmów jest artystą wszechstronnym, rzeźbi, tworzy obiekty charakteryzujące się dużą siła wyrazu i  maestrią wykonania.
Na wystawie zobaczymy w oryginale wykonany w kamieniu autoportret Barbary Falender. Ponadto składają się na nią szkice rzeźbiarskie w brązie lub kamieniu- bozzetta, którym towarzyszą monumentalne fotografie drukowane na płótnie ukazujące gotowe już dzieła wykonane według prezentowanych modeli, zrealizowane i rozrzucone po całym świecie. Od Warszawy poprzez Francję, Włochy,  Ben Amirę na Saharze po Chiny.
 
Wiele odlewów jest nowych, nie prezentowanych wcześniej, wykonanych w zakopiańskiej odlewni przez Tomasza Rossa. 
Możemy zobaczyć małe modele "Strażników" czyli postaci: Tyche, Hermesa, Fortuny i Merkurego usytuowanych obecnie przed budynkiem Ufficio Primo przy ul. Wspólnej w Warszawie.
 
O tematyce pozostałych artystka mówi bardzo  prosto: są rzeźby afirmujące życie i te oswajające śmierć.
 
Artystka w ostatnich latach odwiedzała szkołę wielokrotnie, interesowała się pracą uczniów i przyglądała się jej. Zaproponowana wystawa to kolejna wypowiedź w dialogu artystki z młodzieżą. Zawiera przesłanie i jest jednocześnie życzeniem skierowanym do młodych,  aby nie bać się marzyć, bo nieraz z małej idei wyrasta monumentalne i trwałe dzieło.
Potrzeba tylko wiary, pracy i umiejętności, która przeradza  myśl i działanie w trwałe piękno.
 
Szkolna społeczność pragnie podziękować wybitnej rzeźbiarce Barbarze Falender za  wystawę i spotkanie oraz wyraża radość, że ma przyjaciela w artystce I człowieku tak wyjątkowej klasy.
 
Tekst: Ewa Ross-Baczyńska/ ZSP im. A. Kenara
Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.