PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Weekend z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralne

Piątek, 2 sierpnia 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Weekend z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i KameralneKońcówka ostatniego tygodnia znów minęła pod znakiem szeroko rozumianej muzyki poważnej. Już drugi raz w trakcie trwania Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mogliśmy podziwiać koncerty przez cały weekend. Sobotni występ pozwolił słuchaczom zrelaksować się przy „Organowych medytacjach” Marka Vrábla, a w niedzielę przemierzyli oni szlaki „W drogę na Świętą Górę”, wraz z triem Katarzyny Wiwer, Ireny Czubek-Davidson i Aleksandra Tomczyka. Architektoniczna otoczka zakopiańskich świątyń zapewniła widowni niepowtarzalną przygodę duchową, nasyconą amplitudą głębokiego brzmienia organów piszczałkowych oraz folkowym, skocznym żywiołem szerokiej palety instrumentów.


Sanktuarium Najświętszej Rodziny na zakopiańskich Krupówkach w tą sobotę stało się nie tylko miejscem kontemplacji religijnej, ale także przestrzenną sceną wspaniałego koncertu muzyki organowej. Tym razem za klawiszami zasiadł Marek  Vrábel, jeden z wybitnych słowackich artystów-organistów o międzynarodowej sławie. O godzinie 20:00 tłumnie zebrana widownia usłyszała pierwsze nuty „Organowych medytacji”, czyli zaproszenia do duchowej podróży po kompozycjach takich wirtuozów, jak Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy czy Louis Vierne. Już od początku potężne brzmienie kościelnych organów zapierało dech w piersiach, aby potem, poprzez  subtelny kunszt Vierne’a i barokowy splendor Bacha udowodnić, że nic nie sprzyja medytacjom lepiej, niż wzniosły dźwięk tego monumentalnego instrumentu.

W niedzielę 28 lipca, widownia zebrana w Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy „Na Górce” uczestniczyła w niecodziennej wędrówce „W drodze na Świętą Górę”. Dosłownie i w przenośni, górskie szczyty towarzyszyły tu muzyce rdzennie folkowej, tym razem w wydaniu pielgrzymkowym. Efekt twórczy składu był prawdziwie hipnotyzujący, kiedy melodyjny śpiew Katarzyny Wiwer splatał się z piękną harfą Ireny Czubek-Davidson. Aleksander Tomczyk zaskakiwał wszechstronnością, żonglując co bardziej nietypowymi instrumentami (od różnorakich perkusyjnych, poprzez flet, aż po gemshorny), towarzysząc wokalistce w śpiewnym akompaniamencie. Repertuar składający się z pieśni pielgrzymkowych i pastorałek zabrał liczną publiczność na muzyczny wierzchołek Świętej Góry, oferując stamtąd kolorowy pejzaż szerokiej, folkowej pięciolinii.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej ma w programie jeszcze trzy wspaniałe koncerty. W sobotę 3 sierpnia, symfoniczne trio Pawła Wajraka, Michała Nagy’ego i Klaudiusza Barana udowodni, że klimatami tango nuevo rządzi „Nie tylko Piazzola”. W kolejnym tygodniu czeka nas ostatni już organowy weekend, z niepowtarzalną „Viola organistą w Zakopanem” i finiszowym występem „Podhale / Kurpie podróż muzyczna”. Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i lokalne parafie serdecznie zapraszają.

Szczegółowy program na stronie www.festiwale.zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.