PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Nagroda Literacka Zakopanego przyznana po raz trzeci

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ, Piotr Kyc

Nagroda Literacka Zakopanego przyznana po raz trzeciW niedzielę 11 sierpnia podczas uroczystej gali w Teatrze Witkacego, wieńczącej 4. Zakopiański Festiwal Literacki, poznaliśmy laureata przyznanej po raz trzeci Literackiej Nagrody Zakopanego. Decyzją Kapituły pod przewodnictwem pisarki Anny Janko trafiła ona do Macieja Pinkwarta za książkę „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”. Po raz pierwszy przyznana została specjalna nagrodaza walory edytorskie, którą otrzymała książka „O drzewach, które wybrały Tatry” autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy. - Dziś kończymy kolejny Zakopiański Festiwal Literacki – z pewnym smutkiem, że roztajemy się z całym gronem osób związanych z tym wydarzeniem – z pisarzami, wydawcami i z miłośnikami literatury, którzy właśnie u nas pod Tatrami znaleźli wyjątkowe miejsce do spotkań i dyskusji. Mamy też jednak przekonanie, że związki naszego miasta z tą dziedziną sztuki to nie tylko trzy wspaniale sierpniowe dni w roku, ale bogata historia i tradycja, do której wciąż nawiązujemy, a także współczesność - czyli pisarze, którzy również dziś tworzą w Zakopanem, odwiedzają Zakopane by szukać inspiracji i uwieczniają Zakopane na łamach swoich książek – powiedziała wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica rozpoczynając Galę.


- Dziękuję wszystkim autorom książek zgłoszonych do Nagrody Literackiej Zakopanego – za podjęty trud i pasję, za dzielenie się z nami swoim talentem i swoim spojrzeniem na nasze miasto. Dziękuję członkom Kapituły, organizatorom Festiwalu i wszystkim jego uczestnikom.

To dzięki temu wspaniałemu gronu literatura ma swoje stałe miejsce w Zakopanem.

Kapituła obradowała w składzie: Anna Janko (przewodnicząca) oraz Tomasz Jastrun, dr Agnieszka Jurczyńska, dr Paweł Skawiński, Iwona Smolka i Bożena Gąsienica. Pod koniec maja spośród czternastu zgłoszonych książek nominowała ona do nagrody, przyznawanej za najlepszą książkę związaną z Zakopanem i Tatrami wydaną w 2018 r., następujące pozycje:

• „Kuba Niedźwiedź. Historie z Gawry” Renaty Kijowskiej (Wydawnictwo Znak Emotikon)

• „Góral z powyłamywanymi zębami” Macieja Pinkwarta (Wydawnictwo Wagant)

• „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” Macieja Pinkwarta

(Wydawnictwo Wagant)

• „Ujek. Pamięci Józefa Krzeptowskiego” Józefa Pitonia (Intro-Druk Koszalin)

• „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” Beaty Sabały - Zielińskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-

ka).

Podczas Gali uhonorowani zostali wszyscy autorzy nominowanych książek, którzy otrzymali

pamiątkowe dyplomy. Ostateczny werdykt Kapituły ogłosiła jej przewodnicząca Anna Janko, a nagrodę uroczyście wręczyła wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. Następnie laudację odczytała Iwona Smolka. Uroczystość uświetnił koncert "Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live". Gośćmi wydarzenia była delegacja z partnerskiego miasta Sopot na czele z wiceprezydent Joanną Cichocką-Gulą.

Gala mocnym akcentem zamknęła czwartą edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, która odbywała się pod hasłem „Zaczytane Zakopane". Przez trzy dni trwały spotkania autorskie, warsztaty i dyskusje z udziałem czołówki polskich pisarzy. W Zakopanem gościli m.in. Marek Bieńczyk, Anna Kamińska, Magdalena Kicińska, Andrzej Dorobek, Jan Nowicki, Aleksandra Zielińska, Maciej Marcisz, Sylwia Chutnik, Zbigniew Zbikowski i Tomasz Jastrun. Festiwalowi towarzyszyły także ciekawe Targi Książki, na których nowości wydawnicze prezentowało ponad trzydzieści wydawnictw.

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem reaktywowanej Literackiej Nagrody Zakopanego w 2017 roku został prof. Jacek Kolbuszewski, natomiast w 2018 roku została ona przyznana ex aequo Maciejowi Pinkwartowi i Mariuszowi Urbankowi.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.