PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Informacja o otwarciu instytucji i najbliższych działaniach kulturalnych w Zakopanem

Piątek, 8 maja 2020 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Informacja o otwarciu instytucji i najbliższych działaniach kulturalnych w ZakopanemAgnieszka Nowak-Gąsienica - Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane: "Szanowni Państwo, z radością przyjęliśmy informację o możliwości ponownego otwarcia instytucji kultury. Pozwoliła nam ona z nadzieją patrzeć w przyszłość i zaprosić Państwa ponownie do odwiedzenia Zakopanego nie tylko w formie wirtualnej. Do tej pory tylko ona była możliwa. Dziękujemy, że przez ten czas byliście Państwo z nami „Sercem w Zakopanem” włączając się w naszą kampanię, odwiedzając nasze media społecznościowe i stronę zakopane.pl. Cieszymy się, że za ich pośrednictwem mogliśmy dzielić się z Państwem wiedzą o naszym Mieście i jego atrakcjach, pozostając w stałym kontakcie. Z myślą o wszystkich, którzy jeszcze nie mogą nas odwiedzić, będziemy kontynuować te działania.


Już teraz, dla Gości, którzy są w Zakopanem oraz dla wszystkich Mieszkańców, otwieramy drzwi naszych instytucji. Od 11 maja wznowimy działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej. Początkowo zapraszamy Państwa do wypożyczalni. Będziemy zachowywać zasady nowego reżimu sanitarnego, ale wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, Biblioteka zwiększy limity wypożyczanych książek. Szczegóły funkcjonowania dostępne są na stronie Miasta
i Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

16 maja zacznie działać punkt informacji turystycznej przy ulicy Kościeliskiej. 

W kolejnym tygodniu, 18 maja rozpocznie działalność oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w ogrodzie Czerwonego Dworu będzie można zwiedzać wystawę „Czerwony Dwór i jego mieszkańcy”.

Od 20 maja zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki, aby obejrzeć wystawę pt. „Święci
nie przemijają”, dedykowaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w setną rocznicę urodzin. Miasto Zakopane włączy się także innymi wydarzeniami w upamiętnienie tej rocznicy -
18 maja zapraszamy do wspólnego odśpiewania „Barki”. Na profilu społecznościowym
i stronie internetowej Zakopanego będziemy mogli śpiewać wraz z zespołem Giewont. Transmisje będą także prowadzić zakopiańskie kościoły, pokazując jak parafianie wspólnie świętują ten piękny jubileusz. Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej można będzie obejrzeć wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. 

Od 18 maja zapraszamy Państwa także do wsłuchania się w słowa Ojca Świętego,
w interpretacji mieszkańców naszego Miasta, w ramach projektu „Zakopane czyta Jana Pawła II” na stronie zakopane.pl.

Od 25 maja zapraszamy do pięknych wnętrz Czerwonego Dworu, gdzie będzie można już osobiście podziwiać wystawę „Pozwólcie działać we mnie tajemnicy” dedykowaną Janowi Pawłowi II. 

Na pamiątkę wizyty Największego z rodu Polaków pod Tatrami, w czerwcu 1997 roku, zostały powołane Dni Zakopanego. Odbędą się one również w tym roku, ale będą nieco inne.
Do 10 maja można składać za pośrednictwem Wydziału Kultury wnioski do Nagrody Burmistrza Zakopanego. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej zakopane.pl. Odbędzie się także Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, podczas której nastąpi wręczenie dorocznych Nagród. Podczas Dni Miasta będzie można obejrzeć wystawę pt. „Zakopane się doczekało i ja się doczekałem”, zlokalizowaną na ulicy Krupówki przy oczku wodnym. 

Zaplanowany na sierpień Festiwal Literacki odbędzie się bez targów książki. Jednakże będziemy mieli możliwość spotkać się z autorami książek i poznać nowości wydawnicze. Zostanie też wręczona Nagroda Literacka Zakopanego 2020. Kapituła pracuje już przez całą wiosnę i do końca drugiego kwartału zgodnie z regulaminem przedstawi nominacje
do tegorocznej edycji wyróżnienia.

W sierpniu 2020 roku zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale z całego świata sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć, a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal. Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami także w kolejnym roku.

Myślimy także o wielu innych przedsięwzięciach i wydarzeniach, które wpisały się już
na stałe w wiosenny i letni zakopiański kalendarz, takich jak „Czytanie Josepha Conrada”, „Dzień Dziecka”, zakończenie 9. edycji programu „Cool-turalny Człowiek”. Formę i skalę ich realizacji dostosujemy do aktualnej sytuacji i obowiązujących wytycznych. 

Zniesienie restrykcji pozwala nam także na ponowne indywidualne rozpatrzenie możliwości realizacji zadań przez organizacje pozarządowe działające w Zakopanem, w ramach przyznanych dotacji, na warunkach określonych w konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Zakopane z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w roku 2020.

Liczymy, że wiele z Państwa pomysłów uda się zrealizować i zachęcamy do zamieszczania informacji o nich w Bazie Wydarzeń na stronie zakopane.pl. Z przyjemnością będziemy
o nich informować Mieszkańców i Gości. 

Życzę Państwu, aby w tym trudnym momencie uzupełniana cały czas kulturalna oferta naszego Miasta przyniosła potrzebne wytchnienie. Bądźmy sercem w Zakopanem!"

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.