PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„ Na Folkową Nutę” koncert Marii Pomianowskiej kończy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”.

Niedziela, 23 sierpnia 2020 r.
Autor: Piotr Kyc

„ Na Folkową Nutę” koncert Marii Pomianowskiej kończy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”.Zakończyła się specjalna dużo skromniejsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”. Powodem przeniesienia 52.Festiwalu jest wyjątkowa sytuacja epidemii. E-festiwal trwał od16 do 22 sierpnia. Zespoły polskie oraz zagraniczne zostały zaproszone do prezentacji swoich programów w formie nagrań video. W ten sposób odbyły się również warsztaty regionalne, animacje dla najmłodszych, prezentacje gry na instrumentach w ramach Jarmarku św. Cecylii, a także spotkania z zakopiańskimi twórcami i wirtualne wycieczki po pracowniach artystów.


Uczestnicy i publiczność  wzięli udział tylko w niedzielnej  Uroczyste Mszy Świętej inaugurującej Festiwal, warsztatach poświęconych tradycyjnemu podhalańskiemu instrumentowi – złóbcokom połączonym z koncertem zespołu 9SIYŁ, modlitwie o pokój w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Ostatnim wydarzeniem festiwalowym dla publiczności był  koncert „Na Folkową Nutę” z udziałem Marii Pomianowskiej - multiinstrumentalistki, wokalistki, kompozytorki.profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.   

Kapela Marii Pomianowskiejzagrała koncert na scenie plenerowej w ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.

Zapraszamy za rok na  52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich  zostanie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Miasto Zakopane. Parterem głównym jest Województwo Małopolskie. Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Maria Pomianowska  (  http://www.pomianowska.art.pl/)

Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód.  Tworzy pierwszy w Polsce zespół muzyki indyjskiej Raga Sangit.

W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. W 1995 roku  zakłada Zespół Polski, którego jest kierownikiem artystycznym. Zespół koncertował na całym świecie.

Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii.

W 2010 zrekonstruowała kolejny instrument sukę mielecką.

W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką ludową „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym (Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu) w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Są to studia I i II stopnia. Artystka wydała 24  autorskie płyty, wiele z nich otrzymało polskie międzynarodowe nagrody.  Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych.

Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Anną Marią Jopek, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh i innymi.

Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała stała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”.

Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.

Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011), Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016) ,Medal Za zasługi dla miasta Warszawa (2018), Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.