PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Kultura

Za nami wernisaż wystawy „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”

Poniedziałek, 5 października 2020 r.
Autor: Piotr Korczak

Za nami wernisaż wystawy „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”Muzeum Tatrzańskie zaprasza do obejrzenia naszej najnowszej wystawy: „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”. Galeria Sztuki w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia willi Oksza od 10 września do 6 grudnia 2020


Nasza nowa ekspozycja jest trochę jak szkatułka, w której mieścimy wiele wątków i opowieści, przeplatających się ze sobą. Punktem wyjścia dla niej były dwie historie. Pierwsza opowiada o prehistorycznym Podhalu skąpanym w egzotycznej roślinności, które zajmowało Mieczysława Limanowskiego i młodego Witkiewicza. Druga została spisana przez Witkacego w artykule opublikowanym w zakopiańskim periodyku „Echa tatrzańskie” i była relacją z jego podróży z Bronisławem Malinowskim do tropików, do Cejlonu i Australii.

 

„Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” jest pierwszą wystawą w Muzeum Tatrzańskim, która podejmuje próbę wpisania sztuki Witkacego oraz twórczości zakopiańskich artystów w szerszy, współczesny kontekst. Obok  „Marysi i Burka na Cejlonie” Witkacego  zobaczyć można  m.in.  prace Pawła Althamera, Agnieszki Polskiej, Janka Simona czy też Ewy Ciepielewskiej i Przemka Branasa.

Ekspozycji towarzyszy również program performatywny realizowany przez m.in. Przemka Branasa, Maćka Cholewę, Krzysztofa Gila, Justynę Górowską i Mikołaja Spodaryka.

Autor: Julita Dembowska

Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trzeba pamiętać, że wernisaż tej wystawy jest również oficjalną inauguracją działalności Galerii Sztuki w willi „Oksza”

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.