PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Konferencja Muzea Domowe – ożywianie tożsamość w społecznościach lokalnych Małopolski

Sobota, 10 października 2020 r.
Autor: Piotr Kyc

Konferencja Muzea Domowe – ożywianie tożsamość w społecznościach lokalnych Małopolski9 października, w Sali obrad Ratusza Miejskiego odtworzonego w Miasteczku Galicyjskim odbyła się konferencja Muzea Domowe – ożywianie tożsamość w społecznościach lokalnych Małopolski. Pasjonaci rekomendowani przez instytucje i muzea państwowe mieli okazję przedstawić historię powstania, problemy w funkcjonowaniu i pomysł na przyszłość prowadzonych przez siebie muzeów. Były to wystąpienia niezwykłe, ukazujące wyjątkowe bogactwo, jakie zgromadzono jest w muzeach prywatnych.


Po obrazem Najjaśniejszego Pana cesarza Franciszka Józefa I jak przystało na klimat galicyjskiego miasteczka wystąpili: Sławomir Habel Izba Pamięci „Gorlice 1915”, Marek Tomaszewski - Kolekcja kart pocztowych i fotografii , Marzena Lizak - Inicjatywa Zalipiańska „Trendy z przeszłości” Filip Kobiela - Muzeum Motyli w Bochni, Krzysztof Bodziony - „Kubalówka” w Podegrodziu , Michał Winiarski - Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego im. Józefa Winiarskiego w Roztoce-Brzezinach, Roman Osika- Izba Pamięci w Jodłówce Tuchowskiej, Mateusz Mikulski - Izba Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach Górnych, pow. Limanowski, Barbara Talar- Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej w Piwnicznej - Zdroju, Krzysztof Jędrzejek - Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej.

Zakopane reprezentowały dwie placówki rekomendowane przez Muzeum Tatrzańskie.  O Fundacji    Antoniego Rząsy opowiadali Magdalena i Marcin Rząsowie, natomiast działalność Muzeum Jana Kasprowicza prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza reprezentowała Małgorzata Karpiel i Piotr Kyc.

Prywatne muzea mają podobne problemy. Są to przede wszystkim kłopoty  z finasowaniem bieżącej działalności, bazą lokalową, która wymaga remontów, albo jest niewystarczająca  na potrzeby rozrastającej się  ekspozycji.  Prowadzące muzea osoby z reguły „ są wszystkim w muzeach” …co jest możliwe tylko w przypadku pasjonatów.     

  Refleksją teoretyczną  na temat działalności muzeów domowych podzielił się z zebranymi   dr Ryszard Gładkiewicz z Wrocławia reprezentujący Sieć Muzeów Domowych koordynowanych przez Polsko-Czeskie Tow. Naukowe.

   W konferencji brała również udział on-line  Monika Gubała Dyrektor Departamentu Kultury  Dziedzictwa Narodowego i Promocji  Urzędu Marszałkowskiego w  Krakowie .

Całość prowadził DyrektorMuzeum Okręgowego w Nowym Sączu  Robert Ślusarek

Organizatorem spotkania  było Muzeum Okręgowe  w Nowym Sączu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.