PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

ROCZNIK PODHALAŃSKI TOM XIV JUŻ WYDANY

Czwartek, 31 grudnia 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.


Artykuły zebrane w XIV tomie „Rocznika Podhalańskiego” są pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej „Juliusz Zborowski i jego dzieło”, zorganizowanej w dniach 6–8 czerwca 2019 roku z okazji sto trzydziestej rocznicy otwarcia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Główna idea przyświecająca wydarzeniu była zgodna z wyznaczonymi tej placówce kilkadziesiąt lat temu założeniami, które Juliusz Zborowski przez cały okres swojej pracy na stanowisku dyrektorskim konsekwentnie realizował. Powołane w XIX wieku muzeum miało stać się jednostką o charakterze badawczym. Zborowski planował prace dotyczące muzeum i nimi kierował, udzielał konsultacji, wspólnie z wybitnymi specjalistami poszerzał wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych i humanistycznych na obszarze Tatr i Podtatrza i ją upowszechniał. Dążył do stworzenia z muzeum ośrodka koordynującego specjalistyczne badania nad regionem, a zbiory etnograficzne i przyrodnicze miały służyć naukowym opracowaniom na temat przyrody i kultury góralskiej z terenów Podhala, Spisza i Orawy. Zborowski dbał także o zasoby archiwalne, powiększył księgozbiór o kilka tysięcy woluminów dotyczących rożnych obszarów Karpat, a działalność wydawnicza była jednym z głównych kierunków rozwoju zarządzanej przez niego placówki. Zebrane w niniejszym „Roczniku Podhalańskim” artykuły i opracowania dotyczą więc wątków naukowego dorobku Zborowskiego oraz najnowszych wyników badań prowadzonych nad regionem z rożnych perspektyw poznawczych: etnologii, antropologii kulturowej, literaturoznawstwa, historii, dziedzictwa fonograficznego, muzealnego kolekcjonerstwa, archeologii, etnomuzykologii, etnolingwistyki i historii sztuki. Tym samym prezentują wielowątkowy opis postrzeganej rzeczywistości, bliski idei konsekwentnie wdrażanej przez pierwszego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego.

Autor: Magdalena Kwiecińska – redaktor naukowy tegorocznego wydania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.