PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala - malarstwo na szkle”

Sobota, 19 lutego 2022 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

„Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala - malarstwo na szkle”Malarstwo na szkle Jana Fudali prezentowane na wystawie w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przyciągnęło na wernisaż wielu wielbicieli witrochromii tego artysty. I choć od jego przedwczesnej śmierci minęło już czternaście lat, to wystawa zatytułowana „Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala” wywołuje wiele emocji, wspomnień i dyskusji. Na wystawie prezentowanych jest ponad pięćdziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych: córki – Katarzyny Fudali-Tęczy, opiekunów i przyjaciół Weroniki i Edwarda Budnych; nauczyciela, wychowawcy i przyjaciela Czesława Jałowieckiego oraz Henrietty i Piotra Fudakowskich z Londynu, także wieloletnich przyjaciół Jaśka, bo tak wszyscy o nim mówili.


Gości witała dziecięca muzyka zespołu „Zornica”, stworzonego przez Jana Fudalę, który  do dziś działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem.

Po przywitaniu gości przez kuratora wystawy dr Małgorzatę Wnuk  Jana Fudalę wspominały wspomniane wyżej osoby, a list gratulacyjny od zastępcy burmistrza miasta Zakopane Agnieszki Nowak-Gąsienicy wręczyła córce Artysty  Anna Karpiel- Semberecka. Krótkim wspomnieniem o barwnej postaci Jaśka podzielił się także obecny opiekun zespołu „Zornica”  Krzysztof Trebunia-Tutka, który odczytał  wiersz J. Fudali z tomu „Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala”. 

Wystawie towarzyszą wiersze artysty, ukazujące szalenie wszechstronną, renesansową  osobowość twórcy. Podczas wernisażu przypomniano jego działalność literacką, społeczną, sportową, edukacyjną, a na ekranie oglądnąć można fragment filmu „Ród Gąsieniców”, w którym brał udział oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone właśnie Fudali, twórcy, który był świadomy nadrzędnego celu swej twórczości.

Hej miyłować lo Polski

to nolepsa droga

miyłowaniem prasnąć

w samiućkiego Boga.

(Fragment wiersza Jana Fudali Gazdo Janie)

Wystawę „Kto się cieszy, ten nie grzeszy” Jan Fudala – malarstwo na szkle, można oglądać do 9 kwietnia 2022 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.