PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2022 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Japonka z Harendy. Sztuka japońska ze zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza"

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

Japonka z Harendy. Sztuka japońska ze zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza"Od 26 kwietnia w Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego mieszczącej się w Muzeum Jana Kasprowicza można zobaczyć wystawę prac japońskich, zatytułowaną "Japonka z Harendy. Sztuka japońska ze zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza". Nigdy wcześniej nie pokazywany zbiór drzeworytów jest okazją do przeniesienia się w świat pięknych kurtyzan, antycznych bóstw, samurajów i zapierających dech w piersiach pejzaży kraju kwitnącej wiśni. Wystawę dopełnia wątek harendziański, czyli pamiątki po japońskim artyście Senrinie Kirigayi, który gościł na Harendzie w 1931 roku. Dzieła pochodzą zarówno ze zbiorów Władysława Jarockiego, jak i Marii Kasprowiczowej.


Wernisaż otworzyła kierownik biura Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Małgorzata Karpiel. Przedstawicielka Gminy  odczytała list od Leszka Doruli- Burmistrza  Miasta.

  Kurator wystawy - Zofia Szot przygotowała widza na jej odbiór. Opowiedziała    o przygotowaniach, poszukiwaniu informacji, oraz  przekazała informację  o tematyce drzeworytów.

   W muzeum, oprócz wielu sympatyków Harendy, czy grupy obywateli z Ukrainy mieszkającej w Budynku Akademii Sztuk Pięknych byli obecni przedstawiciele samorządu lokalnego: Przewodnicząca Komisji Kultury  Lucyna Galica-Jurecka, oraz radny prof. Jerzy Jędrysiak.  

   Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji ekspozycji panu Sebastianowi Króliszewskiemu, oraz Beacie  Denis Jastrzębskiej  i Darkowi Jastrzębskiemu -  Studio f 5/6 za transmisję wydarzenia on-line.       

Wystawę zrealizowano w ramach projektu "Prowadzenie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii obrazów Władysława Jarockiego" przy finansowym wsparciu Miasta Zakopane. Dziękujemy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.