PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Wanda Rutkiewicz — w 30. rocznicę śmierci"

Wtorek, 10 maja 2022 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

„Wanda Rutkiewicz — w 30. rocznicę śmierci"Tradycyjnie w poniedziałkowy wieczór w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbyło się bardzo interesujące spotkanie z Apoloniuszem Rajwą, który zmierzył się z trudnym tematem, tj. "Wanda Rutkiewicz - w 30. rocznicę śmierci". Apoloniusz Rajwa ukazał niezwykle interesująco dokonania naszej najwybitniejszej polskiej taterniczki, alpinistki i himalaistki.


W tym roku mijają 44 lata od zdobycia przez Wandę Rutkiewicz Mount Everestu, jako trzeciej kobiety na świecie, ten sukces nie był dotychczas powszechnie kojarzony z wyborem Karola Wojtyły na papieża, a przecież to tożsama data tych ważnych wydarzeń tj. 16 października 1976r. W trakcie spotkania Wandy Rutkiewicz z Janem Pawłem II, przy okazji pielgrzymki do Polski, w 1979 roku podarowała Ojcu Świętemu, kamień z Mount Everestu. – Jan Paweł II w podziękowaniu za prezent powiedział do Wandy Rutkiewicz „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”.

Apoloniusz Rajwa, jako znawca tematyki górskiej i jaskiniowej, zawodowo przewodnik tatrzański i wysokogórski, potrafił przybliżyć słuchaczom w Czerwonym Dworze zawiłości techniczne wspinaczek wysokogórskich ale i wiele aspektów psychologicznych ważnych dla uprawiających sport wyczynowy, szczególnie w górach najwyższych, gdzie ryzyko idzie w parze z bezpośrednim zagrożeniem życia w tych ekstremalnych warunkach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.