PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Muzyka organowa i kameralna zabrzmiała w Zakopanem

Środa, 17 sierpnia 2022 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Muzyka organowa i kameralna zabrzmiała w ZakopanemTegoroczna, wyjątkowa 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej wybrzmiewała w Zakopiańskich świątyniach i instytucjach kultury przez ponad miesiąc. Wyjątkowa, bo po raz pierwszy Festiwal otrzymał Patrona, a został nim Wacław Geiger-- kompozytor, pedagog i dyrygent, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Organizatorem festiwalu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.


Festiwal rozpoczął się pod koniec lipca i trwał do 13-go sierpnia, w szerokim repertuarze przedstawiając słuchaczom piękne brzmienia organowe, kameralne i partie operowe. Przez ten czas Zakopiańskie świątynie i instytucje kultury wypełniały się niezwykłymi brzmieniami poruszając zainteresowanych słuchaczy.

Projekt liczył 8 koncertów odbywających się w 4 Zakopiańskich świątyniach i 2 instytucjach kultury.
Publiczność zachwycona wybitnymi brzmieniami prezentowanymi przez wirtuozów instrumentalnych i wokalistki operowe, nagradzała artystów gorącymi oklaskami, doceniając wysoki poziom festiwalu.

Wydarzenie ukazało jak przepiękną i wzruszającą muzykę można wykonać przy pomocy dobrze wszystkim znanych i rozpoznawanych organów kościelnych. Były to z pewnością nietypowe występy dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajne dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach.

Wakacyjne weekendy w Zakopanem na przełomie lipca i sierpnia stały się docelowym punktem dla fanów muzyki poważnej. 

Koncert który zainaugurował Festiwal obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig.

Festiwal zamknął koncert finałowy zatytułowany „TOTUS TUUS”, który odbył się w Kościele Świętego Krzyża. Na organach zagrał Filip Presseisen z Krakowa wraz z zespołem proMODERN z Warszawy.


Wydarzenie zorganizowali Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Dziękujemy patronom medialnym za wsparcie: Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP3 Kraków, Grupa Polska Press, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, Podhale24, Góral Info, Serwis Informacyjny Watra, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl, Małopolska Online, Podhale Region, Kultura Podhala, Nowy Targ24.pl

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.