PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

207. Wieczór na Harendzie. O "Pismach zebranych" Jana Kasprowicza w opracowaniu Romana Lotha.

Niedziela, 21 sierpnia 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

207. Wieczór na Harendzie. O "Pismach zebranych" Jana Kasprowicza w opracowaniu Romana Lotha.Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowało kolejny 207. Wieczór na Harendzie. O "Pismach zebranych" Jana Kasprowicza w opracowaniu Romana Lotha rozmawiali - Mariola Wilczak i Karol Jaworski. Transmisja na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=wI-rVPyY8EQ W roku 2021 w Wydawnictwie Instytutu Badań Literackich PAN wyszedł ostatni tom "Pism zebranych" Jana Kasprowicza ("Listy") w opracowaniu prof. Romana Lotha (1931-2019).


Edycja spuścizny autora "Hymnów" to opus vitae, nad którym jeden z najbardziej cenionych współczesnych filologów pracował pół wieku. Domknięcie edycji przeprowadzone przez uczennicę Profesora, prof. Beatę Dorosz z IBL PAN, to dobry moment, by objąć refleksją to wzorcowe krytyczne wydanie, omówić jego założenia, specyfikę oraz spróbować określić jego miejsce na tle podobnych osiągnieć edytorstwa literatury dziewiętnastego i przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Uczestnicy spotkania - edytorzy i kasprowiczolodzy - porozmawiają nie tylko o charakterystycznych cechach warsztatu edytorskiego i naukowego Romana Lotha, lecz także o tym, jak to jest być "ze szkoły Lotha" i co się z tym wiąże...

MARIOLA WILCZAK – dokumentalistka w Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN, redaktor naczelna internetowego „Biuletynu Polonistycznego”, edytorka. Pod kierunkiem Prof. Romana Lotha opracowała tom Krytyki literackiej i artystycznej oraz studiów historycznoliterackich, (tom 8, cz. 1 edycji "Pism zebranych" Jana Kasprowicza; red. R. Loth, Warszawa 2016). Współpracowała przy edycji tomu 9, czyli "Listów" (Warszawa 2021). Autorka publikacji o Janie Kasprowiczu, Julii Dickstein-Wieleżyńskiej (aktualnie pracuje nad monografią jej życia i twórczości), o „Biuletynie Polonistycznym”. Członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza.

KAROL JAWORSKI – filolog (absolwent UKSW), współredaktor tomów „Kasprowicz a Słowiańszczyzna” (Zakopane 2010), „„Wykrzesać pokrewieństwo burzy”. Drogi Jana Kasprowicza do wielkości” (Poznań 2021). W latach 2010–2018 sekretarz redakcji i redaktor „Wieku XIX. Rocznika Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”, w latach 2012–2017 sekretarz naukowy i wykonawca międzyinstytutowego projektu badawczego NPRH „Poezja na marginesie cywilizacji. Degradacja i odrodzenie twórczości poetyckiej w latach 1864–1894 (podstawa bibliograficzno-materiałowa)”. Laureat nagrody I stopnia w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę im. Czesława Zgorzelskiego za najlepszą polonistyczną pracę magisterską obronioną w roku 2010 (wyd.: „Poetycka wyobraźnia dendrologiczna Jana Kasprowicza”, Lublin 2012). Animator kultury, bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, redaktor współpracujący z IBL PAN, wiceprezes SPTJK, członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie pod patronatem i we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.