PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2022 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Poniedziałek, 5 września 2022 r.
Autor: Paweł Murzyn

Dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”Dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Działalność dr Małgorzaty-Wonuczki Wnuk od wielu lat koncentruje się na promowaniu pracy twórców podhalańskich i związanych z regionem. Jako Koordynator ds. Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór organizuje wystawy i spotkania pokazujące lokalną historię i kulturę w sposób nierzadko zaskakujący, a przeważnie spektakularny, zwracając uwagę odwiedzających Czerwony Dwór na głębię i wieloaspektowość kultury tworzonej w naszych okolicach.


Pamiętać należy również o serii nieomal już stu spotkań „U Wnuka” zorganizowanych przez dr Małgorzatę – Wonuczkę-Wnuk, gdzie autorzy mogli promować swoje wydawnictwa, a także mieli szansę pokazać swoje prace – często po raz pierwszy w życiu – regionalni twórcy. Była również pomysłodawcą organizowanego już corocznie w Zakopanem Święta Ulicy Kościeliskiej, a jako radna miasta Zakopane pracowała jako przewodnicząca Komisji Kultury rady miasta. Odznaczona jest również współzałożycielką, a obecnie prezesem Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza na Harendzie oraz członkiem Związku Podhalan. Działalność odznaczonej wykracza poza granice naszego regionu i kraju. W 2015 roku dużym powodzeniem cieszyła się zorganizowana przez dr Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk, przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, wystawa zatytułowana „Dusza Podhala”. Mieszkańcy Kołobrzegu mogli tam zobaczyć podhalańską twórczość w niezwykle szerokim spectrum. Prezentowane były tam m.in. meble, rzeźby, malarstwo na szkle, hafty, ubrania, kilimy, biżuteria i wyroby ze skóry. Dzięki jej staraniom również wystawy z Centrum Kultury Rodzimej już kilkakrotnie prezentowano w Budapeszcie oraz w Saint-Die-des-Vosges we Francji. Dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk była także przedstawicielem Polski w Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych. Srebrny medal „Zasłużony ku Kulturze Gloria Artis” dr Małgorzacie Wonuczcce-Wnuk wręczali Zastępca Dyrektora w Departamencie Narodowych Instytucji Kultury Munisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Denisiuk oraz Radca ds. Ochrony i Rozwoju Kultury Ludowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska. Wręczenie odbyło się 26 sierpnia 2022 r. podczas finałowego koncertu 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.