PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

MUZEUM TATERNICTWA I NARCIARSTWA

Środa, 7 grudnia 2022 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

MUZEUM TATERNICTWA I NARCIARSTWA5 grudnia 2022 Muzeum Tatrzańskie zakupiło dawny budynek szkoły muzycznej położonej przy Parku Miejskim w Zakopanem (plac Niepodległości 6). Nieruchomość zastała pozyskana z przeznaczeniem na utworzenie 13-tej filii Muzeum – Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, miejsca, którego stworzenie postulowano już od przeszło 100 lat. Zakup zabytkowej willi od Gminy Miasta Zakopane został zrealizowany dzięki dofinasowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 4 330 000,00 zł. oraz dotacji Województwa Małopolskiego w kwocie 1 000 000,00 zł.


Podczas uroczystego podpisania aktu notarialnego przez Zastępcę Burmistrza Miasta Zakopane Pana Tomasza Filara i dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michała Murzyna w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego obecni byli także: Pan Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego Pani Monika Gubała w zastępstwie Marszałka Województwa Pana Witolda Kozłowskiego i Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Pani Iwony Gibas.

Budynek, będący przedmiotem sprzedaży, został wzniesiony w latach 1896–1898. Jest to przykład willi drewnianej, wybudowanej w stylu zakopiańskim. Do tej pory nie ustalono dokładnie kim był projektant i fundator budynku. W latach 1911–1912 roku dr Jan Gawlik (chirurg, ginekolog, dyrektor szpitala) prowadził na jego terenie klinikę chirurgiczną, przejętą następnie przez kolejnego dyrektora zakopiańskiego szpitala dra Gustawa Nowotnego (lekarz szpitala wojskowego w Zakopanem, lekarz TOPR). W latach 30. XX wieku  budynek stał się własnością Zarządu Miejskiego. Mieszkał w nim ostatni przedwojenny burmistrz Zakopanego, inż. Eugeniusz Zaczyński i urzędnicy Zarządu Miejskiego. W czasie okupacji dom zajmował hitlerowski komisarz Hans Mals. Po wojnie w budynku mieściła się poradnia przeciwgruźlicza i ambulatorium, a od 1949 roku miejska szkoła umuzykalniająca, upaństwowiona rok później. Do 1989 roku budynek stanowił siedzibę Zakopiańskiej Szkoły Muzycznej. Potem mieściło się tu ognisko muzyczne. Następnie funkcjonowało w nim biuro zakopiańskiej „Solidarności” oraz licznych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie i dla osób uzależnionych, a na poddaszu mieszkania lokatorskie.

Nieruchomość została przeznaczona na stworzenie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego poświęconej taternictwu i narciarstwu. Muzeum jest w posiadaniu bogatej kolekcji nart, w tym: narta Stanisława Barabasza z 1888 roku, narty Józefa Schnaidera z 1897 roku, narty Klimka Bachledy z 1902 roku, narty z wytwórni Zdyba,  Bujaka, Zubka, braci Schiele, Fadena i innych. Ponadto w swoich zasobach posiada zbiory dotyczące historii turystyki, taternictwa, ratownictwa i eksploracji Tatr. Rodziny zakopiańskich sportowców wstępnie zadeklarowały pomoc w współtworzeniu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa poprzez przekazanie cennych pamiątek. Z Zakopanem są związani również pierwsi zdobywcy szczytów tatrzańskich, światowej sławy sportowcy zimowi, himalaiści polscy, działacze społeczni związani z rozwojem taternictwa i narciarstwa, czy choćby przewodnicy wysokogórscy, ratownicy TOPR i GOPR.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.