PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie w Czerwonym Dworze

Piątek, 10 marca 2023 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie w Czerwonym DworzeWieczór w Czerwonym Dworze poświęcony śp. Władysławowi Trebuni-Tutce zatytułowany „Smyczkiem i pędzlem” przyciągnął bardzo dużo osób, bo też nietuzinkową postacią był zmarły przed dziesięciu laty artysta malarz, muzykant, człowiek wielkiej skromności. Gości przywitała muzyka rodziny Trebuniów-Tutków. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podkreślił znaczenie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, najbardziej obleganego przez zwiedzających i uczestników wydarzeń obiektu miejskiego. Wyraził też radość, że to miejsce gości i przedstawia różne postaci i twórców różnych gmin Podhala jednocząc przy tym społeczność naszego regionu.


Zwracając się do rodziny Trebuniów Tutków podziękował im za wkład pracy i kontynuowanie działalności śp. Władysława Trebuni-Tutki, postaci, która na stałe wpisała się w krajobraz Podhala. O wybitnym i nader skromnym artyście mówili – syn Krzysztof Trebunia-Tutka i córka, Anna Trebunia-Wyrostek. Anna Trebunia-Tutka, grafik i kulturoznawca mówiła o malarskiej działalności ojca, podkreślając różnorodność stosowanych przez niego technik, od malarstwa sztalugowego, poprzez ścienne, malarstwo na szkle, pastel, olej, gwasz, aż po projekty witraży i tkanin. On sam uważał się przede wszystkim za artystę-plastyka. Obszernie przedstawiła jego twórczość, podkreślając, że postacią portretowaną przez artystów malarzy był jego dziadek, dudziarz Stanisław Budz Mróz. Portretowali go m.in. Max Hanneman, Michał Rekucki, Władysław Jarocki, czy S.Gałek. swój talent kształcił w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a następnie studiowała na wydziale Malarstwa w pracowni Hanny-Rudzkiej-Cybisowej oraz na Wydziale Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom w roku 1968. Swoje prace prezentował na ok.35 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i zagranicą (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Hiszpania) Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt, muzyk, instruktor muzyki, tańca i śpiewu, założyciel i lider zespołu „Trebunie-Tutki”, autor podręcznika muzyki góralskiej, wychowawca młodzieży szeroko przedstawił muzykanckie tradycje rodzinne, z których czerpał Władysław Trebunia-Tutka, jego głęboki szacunek dla tradycji i wszystkich muzykantów podhalańskich oraz jednoczesną otwartość na świat, nowe pomysły syna, na wspólne granie z muzykantami z innych państw i kultur. Dzieci wspólnie podkreślały cichą pomoc matki Zofii, jej gościnność, tolerancję i współtworzenie atmosfery rodzinnego domu. Podczas Wieczoru w Czerwonym Dworze grali również Jan Trebunia-Tutka, Jan Trebunia-Tutka jr. I Anna Trebunia-Tutka. Obecni byli m.in. Honorowy Obywatel Zakopanego, ks. infułat Stanisław Olszówka, przewodnicząca komisji kultury w Radzie Miasta Zakopane Lucyna Galica-Jurecka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.