PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem wyremontowane !

Środa, 5 kwietnia 2023 r.
Autor: Piotr Kyc

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem wyremontowane !5 kwietnia otwarto Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem dla zwiedzających. Z tej okazji przybyli do willi „Opolanka” goście z Ministerstwa, Urzędu Marszałkowskiego, oraz - rzecz jasna - przedstawiciele Miasta Zakopane i Powiatu Tatrzańskiego. Reprezentowany był parlament i sejmik wojewódzki. Szczególnymi gośćmi były dzieci z Przedszkola nr 9 w Zakopanem noszącego imię Kornela Makuszyńskiego. Remont willi „Opolanka” - siedziby Muzeum - wraz z nową aranżacją wystawy zrealizowano w ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych i unijnych.


W ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych                         i unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014-2020) Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przeprowadziło prace remontowo-konserwatorskie w 3 obiektach: gmachu głównym, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka” oraz Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (Galeria Sztuki na Kozińcu).

Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 19 mln zł, z czego około 4,3 mln zł stanowią środki przeznaczone na remont willi „Opolanka” (prace budowlane - ponad 3,5 mln zł; aranżacja wystawy – prawie 800 tys. zł).

 

Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem jest instytucją unikalną, która składa się z 13 oddziałów. Wskazał, że jeden z nich, poświęcony taternictwu i narciarstwu, jest w tej chwili w przygotowaniu. „Dziękuję za to, że kolejny oddział Muzeum Tatrzańskiego wygląda tak wspaniale. (…) Trwający boom frekwencyjny jest potwierdzeniem tego, że Polacy chętnie odwiedzają nowocześnie zorganizowane, wyremontowane i nowe instytucje muzealne” – powiedział.   Wicepremier zwrócił również uwagę, że polskie muzea przechodzą w tej chwili w okres popandemiczny, który jest jednocześnie okresem wielkiego boomu frekwencyjnego. Zaznaczył, że jest on związany z tym, że inwestycje w obszarze muzealnym we wcześniejszych latach nie były realizowane.

Willa „Opolanka” (ok. 1930/1931 r.) została zaprojektowana przez popularnego zakopiańskiego architekta Franciszka Kopkowicza. W 1993 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Reprezentuje modny w okresie międzywojennym funkcjonalizm (prostota dekoracji, jak np. balustrady z pionowych prętów zgrupowanych po trzy), dostosowany jednak do lokalnych warunków klimatycznych (pokrycie stromym dachem).

Kornel Makuszyński wielokrotnie zatrzymywał się w „Opolance” w czasie swoich letnich i zimowych pobytów pod Tatrami. Po wojnie wraz z żoną zamieszkał w willi na stałe. W 1966 r., dzięki inicjatywie wdowy po pisarzu - Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej - w willi otwarte zostało Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim.

Pierwszym jest Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Te dwie biografie mają ze sobą coś wspólnego. Kilkunastoletni Kornel Makuszyński rozpoczął swoją literacka karierę dzięki wsparciu Jana Kasprowicza. Będący już wtedy niekwestionowanym autorytetem literackim poeta, publicysta, krytyk oraz  redaktor „Kuriera Lwowskiego" łaskawie spojrzał na pierwsze próby poetyckie Kornela. Przyjaźnili się  przez całe życie. Po śmierci Kasprowicza Makuszyński napisał odezwę do narodu z prośbą o wsparcie inicjatywy budowy mauzoleum poety na Harendzie.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.