PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Rok Wisławy Szymborskiej

Sobota, 9 grudnia 2023 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Rok Wisławy SzymborskiejDobiega końca rok 2023, ogłoszony przez senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej, której 100. rocznica urodzin minęła 2 lipca. Z tej okazji grudniowy Wieczór w Czerwonym Dworze poświęcony był związkom tej wybitnej poetki z Zakopanem. Znakomita polonistka Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem Marta Prus-Ciołek obszernie przedstawiła postać Wincentego Szymborskiego, zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego i wiceprezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.


Po przeniesieniu Wincentego Szymborskiego przez Zamoyskiego do Kórnika w Prowencie na świat przyszła Wisława, druga córka Szymborskich. Wisława Szymborska przez całe swoje życie związana była z Zakopanem. Tu zmuszona była leczyć się, co nie najmilej wspominała w swoich listach, tu spotykała się z Adamem Włodkiem – poetą i późniejszym mężem, następnie z Kornelem Filipowiczem oraz wieloma przyjaciółmi, także tymi zakopiańskimi, m.in. rodziną Kosińskich. Tu, w Zakopanem wreszcie zastała ją wiadomość o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla, nazwana „katastrofą sztokholmską”. Podczas Wieczoru w Czerwonym Dworze Marta Prus-Ciołek prezentowała materiały archiwalne, w tym zdjęcia wykonane w „Astorii” w październiku 1996 roku, także autorstwa znakomitego zakopiańskiego fotografa Pawła Murzyna.

Wybrane wiersze noblistki czytała Marcjanna Borkowska, uczennicz Marty Prus-Ciołek, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.