PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Góralska muzyka

Piątek, 5 lipca 2024 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Góralska muzykaLipcowy Wieczór w Czerwonym Dworze poświęcony został tradycyjnym instrumentom pasterskim na Podhalu. O ich historii i znaczeniu barwnie opowiadał Krzysztof Gocał, muzykant oraz autor popularno-naukowej książki zatytułowanej „Góralska muzyka” stanowiącej swoiste kompendium wiedzy o muzyce Podhala. Materiały do swojej książki autor opracowania zbierał przez 15 lat, zawiera ona zapis nutowy melodii góralskich oraz tekstów śpiewek, a także biogramy twórców ludowych i muzykantów.


Krzysztof Gocał przedstawił najbardziej znanych twórców instrumentów pasterskich na Podhalu, by wymienić tylko Jana i Tomasza Maciatów, Jana Krzeptowskiego Sabałę, Jana Folfasa Grzybka, Ludwika Frączka Boczonia, Stanisława Budza Lepsioka Mroza, Andrzeja Knapczyka Ducha, Adama Kuchtę, Władysława Trebunię-Tutkę, Tomasza Skupnia, a z obecnie tworzących instrumenty: Adama Gąsienicę Makowskiego, Jana Karpiela Bułeckę, Krzysztofa Siutego, Piotra Majerczyka, Szymona Bafię, czy Andrzeja Budza. 

Instrumenty pasterskie na Podhalu przeżywają swoisty renesans. Także za sprawą wpisu umiejętności wytwarzania i gry na kozie (dudach podhalańskich) na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, o który wnioskował Związek Podhalan oddział Zakopane. Wpisu dokonano 16 grudnia 2014 roku.

Podczas Wieczoru w „Czerwonym Dworze” wysłuchaliśmy nut wykonanych m.in. na kozie (dudach), piszczałkach, trombicie, złóbcokach czy dwojnicach zagranych przez Krzysztofa Gocała, Tadeusza Dziatkowca i Bartłomieja Haładynę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.