PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2024 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Rzeźby Henryka Burzca

Środa, 13 listopada 2024 r.
Autor: Joanna Staszak UMZ

Rzeźby Henryka BurzcaRzeźby autorstwa Henryka Burzca „Millenium”, „Rodzina”, „Poranek”, „Syn nieba”, „Kosmonautka” i „Rakieta” umieszczone dotąd obok dawnej galerii artysty, są częścią twórczego etapu jego życia. Mają one ogromne znaczenie w interpretacji całego dorobku artysty, szczególnie w dziedzinie rzeźby plenerowej. W 2013 roku córka artysty przekazała umową darowizny rzeźby ojca dla Zakopanego. Od tego czasu Miasto Zakopane opiekuje się stale obiektami, a pierwszą renowację rzeźb zleciło już w 2014 roku. Przez lata stan tych obiektów sukcesywnie się pogarszał, posiadały większe ubytki formy i ubytki warstwy powierzchniowej. Warto mieć również na uwadze fakt, że dotychczasowe miejsce prezentowania rzeźb wiązało się z dodatkowym narażeniem ich na zintensyfikowane czynniki zewnętrzne, m.in liczny drzewostan powodujący zaciemnienie, a tym samym specyficzne warunki mikroklimatyczne oraz bliskość potoku Bystra.


Miasto Zakopane złożyło 31 stycznia 2024 roku wniosek do programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” na renowację 6 rzeźb. W wyniku konkursu otrzymano dotację na renowację trzech z nich: „Kosmonautka”, „Syn Nieba” oraz „Rakieta”. Usytuowanie ich w niewielkiej odległości

od innej rzeźby Henryka Burzca „Orbity” oraz wyznaczonego w zeszłym roku krakowskiego południka zerowego, gwarantuje spójność tematyczną, jak również znacznie lepsze wyeksponowanie rzeźb
w przestrzeni publicznej. Przyznanie dotacji przez komisję oceniającą, złożoną ze specjalistów z dziedziny rzeźby, konserwacji oraz architektury potwierdza, iż inicjatywa Miasta Zakopane, lepszego wyeksponowania rzeźb, jest zasadna.

Córka artysty, po informacji o otrzymaniu dotacji napisała: „Z zadowoleniem przyjęłam także wiadomość, że w wyniku programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” organizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przyznało środki na renowację trzech kolejnych rzeźb tj. „Syn Nieba”, „Kosmonautka”, „Rakieta” oraz przeniesienie ich na Dolną Rówień Krupową, w pobliże rzeźby „Orbity”.  

Proces renowacji rzeźb w oparciu o program konserwatorski jak i ich posadowienie w nowych miejscach, na Dolnej Równi Krupowej został zakończony w dniu 8 listopada 2024 roku. Od tego dnia mieszkańcy i turyści mogą podziwiać plenerowe rzeźby Henryka Burzca w centrum miasta, zarówno w dzień jak i w nocy, gdyż obiekty zostały podświetlone.

Nasze starania o dziedzictwo Henryka Burzca to nie tylko renowacja samych rzeźb, ale także nieustająca promocja jego twórczości. W zakładce poświęconej artyście na zakopiańskiej stronie internetowej można przeczytać o jego twórczości, rzeźbach umieszczonych w przestrzeni miasta, a najmłodsi znajdą tam wzory do samodzielnego pokolorowania.

Miasto Zakopane wyraża wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia świetności rzeźbom plenerowym znakomitego rzeźbiarza  - Henryka Burzca.

Szczególne podziękowania składamy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” zaaprobowało potrzebę renowacji rzeźb i przyznało środki na ten cel. 

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach Zakopane będzie mogło przeprowadzić renowację kolejnych rzeźb Henryka Burzca, stanowiących bogactwo miasta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.