PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Sport

VI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne

Poniedziałek, 14 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

VI Światowe Zimowe Igrzyska PolonijneZakopane będzie gospodarzem VI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2010 r. 12 września w Urzędzie Miasta Zakopane zostało zawarte porozumienie w tej sprawie. Podpisali je prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem Franciszek Bachleda Księdzularz.


Wraca do Zakopanego duża impreza ściągająca Polaków z całego świata, czyli Igrzyska Polonijne w konkurencjach zimowych - cieszył się burmistrz Janusz Majcher.
Światowe Igrzyska Polonijne to impreza sportowa organizowana już w latach międzywojennych. W czasach PRL impreza została jednak zawieszona. W latach 90. XX wieku reaktywował ją marszałek Senatu RP Andrzej Stelmachowski. Obecnie igrzyska odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski. Celem głównym imprezy jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie kontaktów z Polską. Od roku 2000 w jej organizację włączyła się „Wspólnota Polska”. Zakopane gościło już uczestników Zimowych Igrzysk Polonijnych w roku 1986.
Jest już wieloletnią tradycją Wspólnoty Polskiej, że razem z senatem i z różnymi miastami organizujemy igrzyska letnie i zimowe. Jest to w dużej mierze rywalizacja sportowa, ale także spotkanie Polaków z całego świata. Igrzyska zimowe w ostatnich latach były organizowane w Szczyrku, w tym roku wybraliśmy Zakopane. Dla nas wydarzenie to ma aspekt ideowy, pokazujący, że można się łączyć również na płaszczyźnie sportowej, a także wymiar promocyjny. Igrzyska to wspólny wysiłek, bardzo dobrzy partnerzy i miasto świetnie radzące sobie z organizacją imprez sportowych - mówił Maciej Płażyński.
Dotychczasowy program igrzysk uzupełniamy w tym roku o biathlon, skoki, hokej i nordic walking. Większość dyscyplin zostanie rozegrana na terenie COS-u. Będą także zabawy i inne atrakcje. Spodziewamy się około 700 zawodników z całego świata. Termin igrzysk to 6 - 14 marca 2010 r. - o szczegółach czekającego Zakopane sportowego wydarzenia mówił odpowiedzialny za organizację igrzysk Kazimierz Dzielski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.