PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Sport

Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny na Harendzie

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan Czech

fot. Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan CzechW dniach 11 i 12 marca na stoku zakopiańskiej Harendy zostały rozegrane zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w konkurencjach alpejskich. Odbyły się slalomy specjalne kobiet i mężczyzn. W ostatnich latach Memoriał rozgrywany jest co roku w konkurencjach alpejskich. Organizatorem jest Tatrzański Związek Narciarski Zakopane.


W latach świetności Memoriału zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach narciarskich (biegi, skoki, zjazd i slalom) i byli klasyfikowani w poszczególnych konkurencjach jak również: mężczyźni w czwórboju, a kobiety w dwuboju (kombinacji alpejskiej).

Niektórzy zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach, żeby zdobyć jak największą ilość punktów w klasyfikacji na najwszechstronniejszego sportowca,  a także dla sprawdzenia się w wielu dyscyplinach biorąc przykład z Bronka – Patrona Memoriału, który uprawiał wszystkie narciarskie dyscypliny i nosił miano: „najwszechstronniejszego sportowca w historii narciarstwa polskiego„.

W tegorocznym Memoriale brało udział blisko 80 zawodniczek i zawodników z 9 państw: Białorusi, Czech, Francji, Łotwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

W czasie zawodów temperatury były dodatnie ok. +5 st.C pomimo to organizatorzy świetnie przygotowali trasę, co podkreślali zawodnicy twierdząc, że „było twardo i wszyscy mieli jednakowe szanse„.

Na stoku slalomowym Harendabyła ostra rywalizacja. W pierwszym dniu zawodów wygrali faworyci: Aleksandra Kluś - LKS Poroniec Poronin i Jakub Ilewicz – AZS AWF Katowice. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Anna Berezik AZS Zakopane, a trzecie Magdalena Kłusak AZS Zakopane. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Jakub Kłusak, a trzecie Andreevskiy Alexey z Rosji.

We wtorek w drugim dniu zawodów wśród mężczyzn po raz drugi zwyciężył faworyt Jakub Ilewicz – po zawodach powiedział „było ciężko, dojechali mocni konkurenci z Czech i Słowacji, pierwsza trójka zmieściła się w 12 setnych sekundy, różnice czasów były minimalne. Cieszę się ze zwycięstwa i z większej ilości punktów FIS, bo konkurenci są wysoko w klasyfikacji FIS”, drugi był Prsala Vojta z Czech, a trzeci Siran Vladimir ze Słowacji.           

Wśród kobiet prowadząca po pierwszym przejeździe (z ponad 1,5 sekundową przewagą) Aleksandra Kluś nie ukończyła drugiego przejazdu – wypadła „na łokciu„ jak sama to skomentowała. Wygrała Drozdikowa Dominika z Czech, druga była Berezik Anna AZS Zakopane, a trzecia Miklosova Katarina ze Słowacji.

Po zakończeniu drugiego przejazdu w pierwszym i drugim dniu zawodów odbyła się dekoracja zawodniczek i zawodników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Puchary, dyplomy i nagrody finansowe wręczali: ze strony organizatorów Delegat techniczny FIS Sochor Miroslav z Czech, Kierownik zawodów Wojciech Gajewski TZN i v-ce Prezes TZN Jan Kowal. Nad całością czuwał v-ce Prezes Andrzej Karpiel.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy otrzymali akwarele ufundowane przez Barbarę Miranowską Kapłan i siostrzeńca Bronisława Czecha Jacka Kapłana Czecha, które wręczył siostrzeniec Bronka.

Stok slalomowy Harenda posiada homologację FIS i można rozgrywać tam zawody rangi Pucharu Świata i Europy (Puchar Europy rozegrano na Harendzie już 3-krotnie – w latach 2009, 20011, 2013).

Bronisław Czech jest Patronem Zespołu Skoczni narciarskich - Średnia Krokiew. Został nim w setną rocznicę swoich urodzin 25.07.2008 roku. Nasz „świeżo upieczony„ Mistrz Świata Kamil Stoch uczestniczył w obchodach setnej rocznicy urodzin Bronka – jest Absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego imienia Bronisława Czecha w Krakowie.

Od 1 stycznia 2013 roku skocznia Średnia w tym Zespole nie posiada homologacji FIS, homologacje posiadają dwie mniejsze skocznie, w związku z tym nie można na niej organizować zawodów. Dzieje się to w czasie, kiedy nasi skoczkowie zdobywają „BRĄZ„ na Mistrzostwach Świata, a nasz „ZŁOTY„ Kamil zostaje Mistrzem Świata. Cała nasza Kadra skoczków z Kamilem na czele stawiała swoje pierwsze kroki w karierze sportowej na skoczniach Zespołu Skoczni „Średnia Krokiew„.

W czasie uroczystości nadania imienia Bronka Zespołowi Skoczni  Krakowską AWF reprezentowali: prof. Halina Zdebska i prof. Szymon Krasicki. Mówili wtedy, że: „Te skocznie są kużnią młodych talentów (adeptów skoków) i gdyby nie one, nie byłoby Adama Małysza i wielu innych mistrzów. 

W latach ubiegłych wielokrotnie na średniej skoczni organizowano zawody międzynarodowe, między innymi: w1980 r. Puchar Świata, w 2008 r. Mistrzostwa Świata Juniorów, w 2012 r. Puchar Kontynentalny Kobiet.                                                      

Zakopane traci kolejny obiekt sportowy (skocznię tzw. „normalną„). Skoczkowie zostali pozbawieni obiektu wysokiej klasy do rozgrywania zawodów.

W tym roku przypada 105 rocznica urodzin Bronka. Realizacja modernizacji skoczni średniej, a co za tym idzie – homologacja FIS  była by wspaniałym uhonorowaniem tego Jubileuszu i umożliwieniem szkolenia młodych skoczków na obiekcie o parametrach wymaganych przez FIS.     

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.