PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Sport

Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny

Niedziela, 15 marca 2015 r.
Autor: Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan Czech

Memoriał Bronisława Czecha i Heleny MarusarzównyW dniach 9 i 10 marca 2015 roku na stoku zakopiańskiej Harendy zostały rozegrane zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w konkurencjach alpejskich. Odbyły się slalomy specjalne kobiet i mężczyzn. W ostatnich latach Memoriał rozgrywany jest co roku w narciarstwie alpejskim, organizatorem jest Tatrzański Związek Narciarski z Prezesem Andrzejem Kozakiem, który stwierdził, że TZN organizuje Memoriał, żeby nie zapomniano kim byli Bronisław Czech i Helena Marusarzówna i jakimi czynami zasłużyli się dla historii narciarstwa polskiego.


W latach świetności Memoriału zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach narciarskich (biegi, skoki, zjazd i slalom) i byli klasyfikowani w poszczególnych konkurencjach jak również: mężczyźni w czwórboju a kobiety w dwuboju (kombinacji alpejskiej).

Niektórzy zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach , żeby zdobyć jak największą ilość punktów w klasyfikacji na najwszechstronniejszego sportowca  a także dla sprawdzenia się w wielu dyscyplinach biorąc przykład z Bronka – Patrona Memoriału , który uprawiał wszystkie narciarskie dyscypliny i nosił miano : „najwszechstronniejszego sportowca w historii narciarstwa polskiego „ .

W tegorocznym Memoriale w którym jak co roku można było wywalczyć punkty FIS brało udział ponad 50 zawodniczek i zawodników z 8 państw: Czech , Chorwacji , Danii , Macedonii , Polski , Rumunii , Słowacji i Wielkiej  Brytanii .

W czasie zawodów  temperatura była dodatnia , pomimo to organizatorzy świetnie przygotowali trasę co podkreślali  zawodnicy twierdząc , że „ było twardo i wszyscy mieli jednakowe szanse „.

Na stoku slalomowym Harenda była ostra rywalizacja.

W pierwszym dniu zawodów wygrali Słowacy : Daniela Kamenicka i Jakub Kupcok. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Magdalena Kłusak AZS Zakopane a trzecie Sarka Chroustova z Czech . Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Jakub Kłusak a trzecie Paweł Starzyk .

We wtorek w drugim dniu zawodów wśród mężczyzn po raz drugi zwyciężył faworyt Jakub Kupcok  , drugi był Michał Kałwa a trzeci Vojta Prsala z Czech , zaraz za podium na miejscach czwartym i piątym uplasowali się dwaj bracia Kłusak , Jakub i Michał .           

Wśród kobiet wygrała Karolina Chrapek druga była Magdalena Kłusak a trzecia Ditta Jara z Czech.

Po zakończeniu drugiego dnia zawodów odbyła się dekoracja zawodniczek i zawodników , którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w pierwszym i w drugim dniu Memoriału . Puchary , dyplomy i nagrody finansowe wręczali : ze strony organizatorów Prezes TZN Andrzej Kozak , Delegat techniczny FIS Sochor Miroslav z Czech oraz Kierownik zawodów Kazimierz Korzeniowski.

Dwukrotnie na drugim stopniu podium stała „ nasza „ Magda Kłusak i to właśnie ona razem z Jakubem Kupcokiem ze Słowacji jako najlepsi zawodnicy po dwóch dniach Memoriału otrzymali z rąk Prezesa TZN Andrzeja Kozaka oraz siostrzeńca Bronisława Czecha , Jacka Kapłana – Czecha i jego żony Barbary gratulacje i nagrody  ufundowane przez TZN i Rodzinę Bronisława Czecha .

Konferansjerkę na Memoriale ciekawie i rzeczowo prowadził Czesław Fluder wspominając sylwetki Bronka i Heleny sportowców patriotów , którzy zginęli w czasie II wojny światowej w kwiecie wieku . Bronek miał 36 lat a Hela 23 lata .

W pierwszym dniu Memoriału Kierownikiem zawodów był Wojciech Gajewski a w drugim Kazimierz Korzeniowski , którzy spisali się na piątkę . 

Tegoroczny Memoriał udał się dzięki świetnej organizacji , pięknej słonecznej pogodzie i wspaniałej sportowej atmosferze stworzonej przez zawodników , organizatorów i trenerów.

Stok slalomowy  Harenda posiada homologację FIS i można rozgrywać tam zawody rangi Pucharu Świata i Europy ( Puchar Europy rozegrano na Harendzie już 3-krotnie – w latach 2009 , 20011 , 2013 ).        

Tekst i zdjęcia
Barbara Miranowska Kapłan
Jacek Kapłan Czech

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.